more_horiz
Wiadomości

Włoski niszczyciel rakietowy już w Polsce. Szef MON: wzmocni obronę wybrzeża i infrastruktury krytycznej RP

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 10:00
Do Polski przybył włoski niszczyciel rakietowy "Caio Duilio" - poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił, że okręt ma silne uzbrojenie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, które ma wzmocnić obronę polskiego wybrzeża oraz ochronę polskiej infrastruktury krytycznej.
W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio
W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel "Caio Duilio"Foto: twitter.com/@mblaszczak

Okręt zacumował w porcie Marynarki Wojennej w sobotę o godz. 9. Wicepremier napisał na Twitterze: "Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy #ITSCaioDuilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i ochronę infrastruktury krytycznej RP".

Jednostka ma 153 metry długości i 20,3 szerokości. Niszczyciel jest uzbrojony w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30 (zasięg zwalczania - 30 i 120 km. Okręt posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.

"Caio Duilio" osiąga prędkość 29 węzłów (ok. 54 km/h). Posiada lądowisko i hangar dla śmigłowca. Załoga jednostki liczy 230 osób.

Okręt wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Jednostce nadano imię rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae.

Wizyta w Rzymie

Mariusz Błaszczak przebywał w środę z wizytą w Rzymie, gdzie spotkał się z ministrem obrony Republiki Włoskiej Guido Crosetto.

Wśród tematów rozmów dwustronnych były - jak przekazało MON - relacje wojskowe, w tym tematy modernizacji Wojska Polskiego, obecna sytuacja bezpieczeństwa w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie oraz kwestie dalszej pomocy temu krajowi.

- Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce - mówił w środę minister Błaszczak.

Szefowie resortów obrony Polski i Włoch omówili wówczas również agendę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

Czytaj także:

Zobacz: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także