Krajowa Sieć Onkologiczna. Waldemar Kraska: koordynatorzy powinni już wspomagać pacjentów
Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, koordynatorzy powinni już pomagać pacjentom chorym na raka w przechodzeniu przez proces diagnostyki i leczenia. Termin wejścia w życie tego przepisu ustawy upłynął 20 maja.
2023-05-21, 15:11
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że ośrodki onkologiczne otrzymały ponad 84 miliony złotych na zatrudnienie koordynatorów.
- Zgodnie z ustawą, wszystkie ośrodki z automatu zostały wdrożone do sieci onkologicznej, ale w ciągu najbliższego roku będziemy przeprowadzać ich weryfikację. Jeśli ośrodki nie wywiążą się z tego obowiązku zatrudnienia koordynatorów, będziemy oceniać, czy dana placówka powinna wejść do docelowej sieci onkologicznej - powiedział wiceminister.
Usprawnienie organizacji
Krajowa Sieć Onkologiczna ma usprawnić organizację procesu diagnostyki i terapii oraz poprawić wyniki leczenia nowotworów. Jest ona elementem Narodowej Strategii Onkologicznej.
Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. W tym samym czasie sto tysięcy chorych umiera na raka.
REKLAMA
- Krajowa Sieć Onkologiczna. Ustawa z podpisem prezydenta Dudy
- Choroby nowotworowe kiedyś i dziś. Niezwykłe odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA