more_horiz
Wiadomości

Krajowa Sieć Onkologiczna. Ustawa z podpisem prezydenta Dudy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:00
Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. - Chodzi o to, by nie trzeba było jeździć na drugą stronę kraju, by otrzymać sprawne, kompleksowe leczenie onkologiczne - mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej z okazji podpisania ustawy.
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ułatwi dostęp do opieki onkologicznej w mniejszych miastach
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ułatwi dostęp do opieki onkologicznej w mniejszych miastachFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Nowe przepisy mają zapewnić koordynowane leczenie i poprawić wyniki terapii nowotworów. Prezydent podpisał ustawę podczas wizyty w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim imienia świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Częścią placówki jest otwarte w 2018 roku Siedleckie Centrum Onkologii.

Dostęp do leczenia nie tylko w wielkich miastach

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, w ustawie chodzi przede wszystkim o wyrównanie szans w dostępie do leczenia. - Bardzo nam zależało na tym, by zobrazować to w jak największym stopniu, dlatego spotykamy się nie w Krakowie, nie w Warszawie, tylko w Siedlach - mieście średniej wielkości w naszym kraju - wskazał.

Jak mówił, w średnich miastach dostęp do opieki onkologicznej "na takich samych zasadach, jak w wielkich ośrodkach, gdzie do tej pory były najlepsze placówki" jest tak samo ważny dla pacjentów. - Chodzi o to, by nie trzeba było jeździć na drugą stronę kraju, by otrzymać sprawne, kompleksowe leczenie onkologiczne - podkreślał prezydent.

Ułatwienia na miarę nowoczesnego państwa

Andrzej Duda mówił także, że dzisiaj jesteśmy dużo nowocześniejszym państwem niż kilka lat temu, dlatego tak ważny jest system, którego efektem będzie pomoc jednakowo dostępna dla każdego, także pod względem informacji, gdzie i w jaki sposób można poddać się terapii onkologicznej.

00:32 pad kso setka 2 12279001_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda podkreślał znaczenie Krajowej Sieci Onkologicznej w ułatwieniu dostępu do terapii (IAR)

Dialog rządu z pacjentami i lekarzami

Z powstania Krajowej Sieci Onkologicznej cieszy się minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślał na konferencji prasowej, duży udział w jej pisaniu mieli pacjenci. - To było prawo, które się wykuwało w dialogu między stroną rządową, panem prezydentem, organizacjami pacjenckimi i środowiskiem medycznym - zaznaczył.

00:26 nieedziela - onkologia 12278948_1.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o ustawie powołującej Krajową Sieć Onkologiczną: to rozwiązanie propacjenckie, które powstawało od początku do końca w duchu dialogu (IAR)

Ta idea "pacjentoocentryzmu" znajduje największe odzwierciedlenie w szczegółach zawartych w ustawie rozwiązań, między innymi w instytucji koordynatora leczeni - wskazał minister zdrowia.

Czytaj także:

Profesjonalna, ujednolicona diagnostyka i optymalna formy terapii

Podstawowym założeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom onkologicznym - niezależnie od miejsca zamieszkania - dostępu do profesjonalnej, ujednoliconej diagnostyki i optymalnej formy terapii.

Element realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej

Ustawa wprowadza koordynatorów w leczeniu onkologicznym. Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. W tym samym czasie 100 tysięcy chorych umiera na raka.


(PAP) (PAP)

Zobacz także:

IAR/ka, mbl

Zobacz także

Zobacz także