more_horiz
Wiadomości

Konferencja prezesa PiS i ministra infrastruktury. Projekt ws. darmowych autostrad w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 12:50
- Przygotowaliśmy w szybkim tempie projekt ustawy dot. darmowych autostrad - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na wspólnej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim konferencji prasowej.
PiS liczy na szybkie prace nad ustawą dot. darmowych autostrad w Senacie
PiS liczy na szybkie prace nad ustawą dot. darmowych autostrad w SenacieFoto: Fotokon / Shutterstock.com

Jarosław Kaczyński poinformował, że rząd przystąpił do realizacji zapowiedzi przedstawionych na konwencji PiS - "Ulu programowym". Wskazał, że trwają prace dotyczące projektu ws. bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci.

- Przed zakończeniem kadencji Sejmu będzie uchwalony - zapowiedział.

Dodał, że prowadzone są również prace nad 800+, aby w realistycznym terminie, od 1 stycznia, ustawa mogła działać, czyli została uchwalona jeszcze w tej kadencji. 

W szybkim tempie

Następnie minister infrastruktury przedstawił status prac w zakresie legislacji odnośnie autostrad. 

- Na polecenie prezesa Rady Ministrów Ministerstwo Infrastruktury wraz z Ministerstwem Finansów przygotowało w szybkim tempie projekt ustawy pozwalający zaniechać poboru opłat na autostradach zarządzanych przez państwo - powiedział Andrzej Adamczyk.

Nadany numer w Sejmie

Wskazał, że projekt ustawy został przekazany do KPRM przez Ministerstwo Infrastruktury, a na posiedzeniu w ub. wtorek projekt został przyjęty przez rząd i przekazany do Sejmu, gdzie został nadany numer druku.

>>> INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW <<<

- Projekt ustawy ma przyjęty już tryb legislacyjny. Mam nadzieję, że na tym posiedzeniu Sejmu sprawy wartko się potoczą związane z procedowaniem tego projektu i zostanie on na tym posiedzeniu Sejmu przyjęty - dodał. 

Polacy czekają

- Mamy wszyscy nadzieję, że Senat zajmie się szybko tym projektem, nie będzie zwlekał - zaznaczył Adamczyk.

- Polacy na te decyzje czekają niecierpliwie i z nadzieją - podkreślił. 

TRANSMISJA:

Sejm w środę po godz. 10 rozpoczął trzydniowe posiedzenie. W czwartek późnym wieczorem posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Aktualnie takie opłaty funkcjonują na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także