more_horiz
Wiadomości

Trwa posiedzenie Sejmu. W agendzie posłów wydatki na obronność i darmowe autostrady [TRANSMISJA]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 09:31
Wyłączenie wydatków na obronność z limitu długu publicznego, zasady przejmowania rosyjskich majątków w Polsce, darmowe autostrady i sprzeciw wobec unijnego zakazu rejestracji samochodów spalinowych - to niektóre z przedmiotów prac posłów na wznowionym w czwartek posiedzeniu Sejmu. Komisje Obrony Narodowej oraz do Spraw Służb Specjalnych wysłuchają też informacji szefa MON na temat bezpieczeństwa Polski.
Posiedzenie Sejmu zostało wznowione o 9 rano
Posiedzenie Sejmu zostało wznowione o 9 ranoFoto: Shutterstock.com/Fotokon

Obrady Sejmu transmitujemy w PolskieRadio24.pl

Podziękowania lidera ukraińskiego parlamentu

Na początku czwartkowej części posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali wystąpienia przewodniczącego ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka,

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podziękował Polakom za pomoc okazaną jego rodakom. Rozpoczynając wystąpienie w Sejmie Rusłan Stefanczuk przypomniał, że po rosyjskiej agresji 24 lutego zeszłego roku Polska stała się domem dla milionówUkraińców. - Wie o tym cały świat - podkreślił ukraiński polityk.

Rusłana Stefanczuka powitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Do Izby, aby wysłuchać wystąpienia Rusłana Stefanczuka, przybyli oprócz posłów także marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz senatorowie.

Posłowie pracują nad zmianą konstytucji

Posłowie zajmą się także projektem zmian w konstytucji dotyczącym kwestii przejmowania przez państwo majątków używanych do wspierania agresji na suwerenne państwo - np. umieszczonych w Polsce majątków rosyjskich.

Druga proponowana zmiana dotyczy wyłączenia wydatków na obronność ze zdefiniowanego w konstytucji limitu długu publicznego.

Dyskusje o darmowych autostradach

Sejm będzie również pracował nad projektem noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, a także nad zapowiadanym przez PiS i przygotowanym przez rząd projektem znoszącym opłaty za korzystanie z państwowych autostrad.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury zaplanowano zaś pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie sprzeciwu Polski wobec wprowadzenia zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych.

Komisje Obrony Narodowej oraz do Spraw Służb Specjalnych, na zamkniętym posedzeniu, wysłuchają też informacji ministra obrony narodowej na temat bezpieczeństwa Polski w związku z odnalezieniem szczątków rakiety pod Bydgoszczą.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także