more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki apeluje o konfiskatę rosyjskich majątków. "Coraz szersza grupa wspiera to podejście"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:00
Konieczna jest konfiskata majątku Rosji i oligarchów rosyjskich - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Polska wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wysłała list w tej sprawie do przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i premiera Szwecji, kierującej teraz pracami Wspólnoty. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Premier Morawiecki w Brukseli: konieczna jest konfiskata majątku Rosji i oligarchów
Premier Morawiecki w Brukseli: konieczna jest konfiskata majątku Rosji i oligarchówFoto: Jacek Szydlowski / Forum

O liście jako pierwsza informowała we wtorek brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przywódcy czterech krajów zaapelowali o wykorzystanie, w ramach unijnych sankcji, rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy i do rekompensaty za zniszczenia.

W liście mowa jest o zamrożonych do tej pory 300 miliardach euro rezerw Banku Centralnego Rosji. - Jest coraz szersza grupa państw, która wspiera tego typu podejście - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej szef polskiego rządu podkreślił też, że "wojna musi się skończyć, a Ukraina musi wygrać".

Wołodymyr Zełenski w Brukseli

W czwartek przed południem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał do Parlamentu Europejskiego, gdzie wygłosi przemówienie. Przywitała go szefowa Europarlamentu Roberta Metsola. Politycy wysłuchali hymnu narodowego Ukrainy a następnie przeszli do sali plenarnej.

Wcześniej na Twitterze przewodnicząca Parlamentu Europejskiego napisała, że to "historyczny dzień dla Europy". Po przemówieniu na nadzwyczajnej sesji plenarnej prezydent Ukrainy pojedzie na unijny szczyt, by spotkać się z przywódcami 27-mki.

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także