more_horiz
Wiadomości

Do Polski przybędzie amerykańska misja handlowa. Ambasador USA: zgromadzi czołowe spółki energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 17:30
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński poinformował, że w dniach od 20 do 22 września w Polsce będzie przebywała amerykańska misja handlowa energii jądrowej. Przedstawiciele spółek zza oceanu i polscy partnerzy mają omówić między innymi łańcuchy dostaw energii jądrowej.
Do Polski przybędzie amerykańska misja handlowa. Zgromadzi wiodące na świecie spółki energetyczne
Do Polski przybędzie amerykańska misja handlowa. "Zgromadzi wiodące na świecie spółki energetyczne"Foto: PAP/Piotr Nowak

W resorcie klimatu ambasador Mark Brzeziński wziął udział w podpisaniu umowy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Porozumienie określa zasady współpracy przy budowie na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Misja handlowa i centrum szkoleniowe

Amerykański dyplomata poinformował przy okazji o misji handlowej, która zostanie zorganizowana przez Instytut Energetyki Jądrowej we współpracy z amerykańskim departamentem energii i polskim resortem klimatu. Podkreślił, że misja w Polsce "zgromadzi wiodące na świecie amerykańskie spółki energetyczne i potencjalnych polskich partnerów, by omówić cały łańcuch dostaw energii jądrowej".

Ambasador Mark Brzeziński wraz z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą zapowiedzieli również powstanie w Polsce centrum szkoleniowego dla pracowników sektora energetyki jądrowej.

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma powstać w 2033 roku.

- Bezpieczeństwo jądrowe oznacza bezpieczeństwo narodowe - podkreślił Mark Brzezinski podczas czwartkowej uroczystości.

Jak wskazał, Stany Zjednoczone i Polska zawiązały partnerstwo, "by zapewnić Polakom czystą, bezpieczną energię, dostępną cenowo".

W ocenie Brzezinskiego Polska ma szansę stać się regionalnym liderem w rozmieszczaniu zasobów energetyki jądrowej.

Posłuchaj
00:30 12374913_1.mp3 Minister Anna Moskwa podpisała porozumienie ws. współpracy pomiędzy spółkami budującymi elektrownię jądrową (IAR)

 

Czytaj także:

Zobacz: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także