more_horiz
Wiadomości

Minister Moskwa dla Polskiego Radia: do 13 lipca decyzja zasadnicza ws. budowy elektrowni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 04:55
Do 13 lipca resort klimatu ma wydać decyzję zasadniczą w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Poinformowała o tym Polskie Radio minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Minister Anna Moskwa: decyzja zasadnicza to zobowiązanie państwa do wsparcia realizacji projektu budowy elektrowni jądrowych
Minister Anna Moskwa: decyzja zasadnicza to zobowiązanie państwa do wsparcia realizacji projektu budowy elektrowni jądrowychFoto: twitter.com/MKiS_GOV_PL

Dzięki decyzji inwestor - czyli spółka Polskie Elektrownie Jądrowe - będzie mógł ubiegać się o szereg kolejnych decyzji administracyjnych, takich jak ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwolenie na budowę.

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że decyzja zasadnicza jest akceptacją państwa dla projektu budowy elektrowni.

Rola decyzji ministerstwa

- Akceptacja ministerstwa z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego, z perspektywy naszej polityki energetycznej, akceptacja, że taka inwestycja jest potrzebna w tym czasie, w tym terminie, w takich parametrach, z taką mocą. Ale jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, co potwierdza Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedziała.

Szefowa resortu klimatu dodała, że dla spółki taka decyzja będzie oznaczała, że może realizować inwestycję, bez względu na to, jaki "będzie rząd, jakie będą uwarunkowania".

Posłuchaj
00:32 12379204_1.mp3 Anna Moskwa: ta akceptacja daje spółce komfort realizacji inwestycji (IAR) 

- Jest to zobowiązanie państwa do tego, żeby wspierać realizację tego projektu i jest to deklaracja, że jest to ważna inwestycja dla polityki energetycznej i bezpieczeństwa - podkreśliła.

Konsultacje transgraniczne

Minister klimatu podkreśliła, że resort jest w dialogu ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, która złożyła wniosek o wydanie tej decyzji 13 kwietnia.

Anna Moskwa poinformowała też, że na finiszu są konsultacje transgraniczne w sprawie budowy elektrowni. Polska strona prowadzi dialog z kilkunastoma państwami. Niektóre kraje - w tym Łotwa, Dania czy Niemcy - poprosiły o spotkania w tej sprawie.

Czytaj także:

- Zamknięte konsultacje, bez uwag, bez zastrzeżeń, pozytywna opinia, podpisany protokół. Została nam jeszcze Austria, na początku czerwca, termin już wyznaczony. Oczywiście każdy ma prawo jeszcze wrócić z jakimiś ponownymi pytaniami - zaznaczyła.

Minister Anna Moskwa dodała, że po zamknięciu konsultacji transgranicznych Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może przystąpić do przygotowywania decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Posłuchaj
00:30 12379204_2.mp3 Minister klimatu i środowiska o transgranicznych konsultacjach ws. elektrowni jądrowej: przebiegły bez zastrzeżeń (IAR) 

Porozumienie z Westinghouse i Bechtel

W czwartek podpisano umowę, która określa zasady współpracy przy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Spółki będą odpowiedzialne za zaprojektowanie, budowę i uruchomienie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy dotyczącej projektowania i prac inżynieryjnych. Warunki tego porozumienia negocjuje teraz w Stanach Zjednoczonych polski zespół. Podpisanie tej umowy zaplanowano na trzeci kwartał tego roku, czyli najpóźniej do końca września.

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma powstać w 2033 roku.

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Budowa elektrowni atomowych. Minister Moskwa: przygotowujemy listę lokalizacji preferowanych

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także