more_horiz
Wiadomości

Nadpłata za śmieci zalega w stołecznej kasie. Wojewoda: warszawiacy powinni teraz płacić mniej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 15:31
Wojewoda ocenił, że taka nadwyżka w kasie miejskiej wskazuje na brak strategii w stołecznym ratuszu, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. W związku z tym domaga się obniżenia mieszkańcom Warszawy opłat za wywóz śmieci.
W miejskiej kasie jest aż 180 milionów złotych nadpłaty pobranej od Warszawiaków na wywóz śmieci.
W miejskiej kasie jest aż 180 milionów złotych nadpłaty pobranej od Warszawiaków na wywóz śmieci.Foto: Africa Studio/ Shutterstock

Wojewoda mazowiecki chce niższych stawek za wywóz śmieci w Warszawie. Tobiasz Bocheński złożył do prezydenta stolicy oraz Rady Warszawy projekt uchwały w tej sprawie. Propozycja to, jak tłumaczy wojewoda, odpowiedź na ujawnione przez Regionalną Izbę Obrachunkową dane, według których w kasie stołecznego Ratusza jest aż 180 milionów nadpłaty pobranej od mieszkańców Warszawy za wywóz odpadów.

Według założeń projektu uchwały, właściciel mieszkania w bloku miałby płacić miesięcznie 71 złotych a właściciel domu jednorodzinnego - 89 złotych. - Wprowadzenie tych opłat jest możliwe. W tym momencie w żaden sposób nie uszczupla budżetu miasta, ponieważ tylko i wyłącznie kasuje tę nadwyżkę 180 milionów złotych. Chciałbym zauważyć, że nie było w przestrzeni publicznej żadnej do tej pory dyskusji, w jaki sposób doprowadzić do sytuacji, w której w tym roku budżetowym, jak i w przyszłym nie pojawi się ekstra haracz, który w żaden sposób nie został zaplanowany - wyjaśnił Tobiasz Bocheński.

Konieczna ponowna weryfikacja kosztów

Obecnie stołeczny Ratusz pobiera za wywóz śmieci 85 złotych od właściciela mieszkania w bloku i 109 złotych od właściciela budynku jednorodzinnego. Regionalna Izba Obrachunkowa w opinii o przedłożonym przez prezydenta Warszawy sprawozdaniu z wykonania z budżetu za ubiegły rok zwróciła uwagę na potrzebę ponownej weryfikacji kalkulacji kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz wysokości stawek opłat. Zgodnie z przepisami, pieniądze pochodzące z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminach mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na cele, o których mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Posłuchaj
00:24 wojewoda.mp3 Propozycja to odpowiedź na ujawnione przez Regionalną Izbę Obrachunkową dane według których w kasie stołecznego Ratusza jest aż 180 milionów nadpłaty pobranej od mieszkańców Warszawy za wywóz odpadów/IAR

Wojewoda ocenił, że taka nadwyżka w kasie miejskiej wskazuje na brak strategii w stołecznym ratuszu, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami.

Czytaj także:


PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także