more_horiz
Gospodarka

Minister Rzeczkowska: dzięki uszczelnieniu systemu polityka fiskalna jest stabilna

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 12:42
- Dzięki uszczelnieniu systemu polityka fiskalna jest stabilna. Za rządów Zjednoczonej Prawicy dług w stosunku do PKB spadł o 2,2 pkt proc., podczas gdy w latach 2008-2015 wzrósł o ponad 6 pkt proc. - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas konferencji prasowej w Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas konferencji prasowej w Centrum Informatyki Resortu Finansów w RadomiuFoto: PAP/Piotr Polak

- Jesteśmy przed budynkiem informatyki Ministerstwa Finansów - to jest cyfrowy mózg resortu, gromadzący dane dotyczące podatników - powiedziała w Radomiu minister finansów Magdalena Rzeczkowska na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Dzięki Centrum Informatycznemu Resortu Finansów możliwe były takie sukcesy, jak tegoroczna akcja rozliczeń PIT, jako że większość podatników zdecydowała się na skorzystanie z rozliczeń przez internet. Mieliśmy 28 mln logowań do systemu w całej akcji, a największa liczba jednocześnie zalogowanych podatników jednego dnia to pół miliona - dodała szefowa MF.

CIRF pozwala na uszczelnienie systemu

Zwróciła uwagę, że CIRF pozwala na uszczelnienie systemu, co umożliwiło zwiększenie dochodów podatkowych. Zaznaczyła, że stanowi to również "wsparcie dla uczciwego biznesu".

- Mamy 90 proc. trafień dzięki analizie ryzyka. Jesteśmy w stanie zablokować potencjalne wyłudzenia, dzięki rozwiązaniom informatycznym udało się uniknąć nieprawidłowości na ok. 108 mld zł. Ale dzięki tym rozwiązaniom kontrole prowadzone są tam, gdzie jest wysokie ryzyko nieprawidłowości, a uczciwy podatnik nie jest kłopotany kontrolami - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska.

Przypomniała, że liczba kontroli w 2022 r. wyniosła 22 tys. w stosunku do 150 tys. kontroli w 2008 r. Dodała, że rozwiązania informatyczne MF pozwalają na lepszą i bardziej przyjazną obsługę podatników.

- Prowadzimy badania satysfakcji klientów i ich wyniki świadczą o tym, że jesteśmy coraz lepsi. W ciągu 2 lat wskaźnik satysfakcji wzrósł z 78 do 87 proc. Odsetek spraw, które można załatwić podczas jednej wizyty, wzrósł do 85 proc. z 77 proc. - przekazała minister.

Zmiany legislacyjne

Szefowa resortu finansów zauważyła, że na uszczelnienie systemu wpłynęły także zmiany legislacyjne, jakie zostały wprowadzone. Wymieniła: pakiet paliwowy, pakiet przewozowy, czyli system SENT, JPK-VAT, a także lista VAT i podzielona płatność, jak również system STIR służący go gromadzenia wiedzy o rachunkach oraz KSeF - czyli obligatoryjny system elektronicznych faktur, który wejdzie w przyszłym roku. Jak podkreśliła Rzeczkowska, Polska jest liderem w walce z nielegalnymi fabrykami tytoniu, w walce z nielegalnym hazardem. Jej zdaniem w efekcie tych wszystkich działań możliwe było zwiększenie wpływów z VAT o 132 proc., w CIT o prawie 200 proc., zaś w przypadku akcyzy z 66 mld zł w 2016 do 80 mld zł w 2022 r.

- Dzięki uszczelnieniu systemu polityka fiskalna jest stabilna. Za rządów Zjednoczonej Prawicy dług w stosunku do PKB spadł o 2,2 pkt. proc., podczas gdy w latach 2008-2015 wzrósł o ponad 6 pkt. proc. I ten spadek miał miejsce mimo transferu pieniędzy do przedsiębiorstw w czasach covidu, mimo kryzysu energetycznego i mimo programów społecznych - PKB rośnie, dług spada - zaznaczyła minister Rzeczkowska.

Rozbudowa CIRF

Szefowa resortu finansów podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim przed Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu była pytana, czy są plany rozbudowy tego centrum. W odpowiedzi wskazała, że są one "bardzo zaawansowane".

- Mamy pozwolenie na budowę; prace budowlane, już konkretne, rozpoczną się z końcem czerwca - poinformowała.

Minister Magdalena Rzeczkowska wyjaśniła, że cała inwestycja w Radomiu jest zaplanowana na kilka lat. - Liczymy na to, że prace zostaną ukończone w 2025 r. i będziemy już mogli tu serwery i kolejne systemy umieszczać właśnie w nowym budynku centrum - powiedziała.

Posłuchaj
00:22 IAR/d pr/w to/Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówi, że rozbudowa centrum rozpocznie się w ciągu miesiąca i potrwa kilka lat (IAR) Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówi, że rozbudowa centrum rozpocznie się w ciągu miesiąca i potrwa kilka lat (IAR)

Wskazała, że koszt całej inwestycji planowany jest na ok. 200 mln zł. - To bardzo ważna inwestycja dla Radomia, ale to też jest ogromnie ważna inwestycja dla całego kraju, dla resortu finansów, dla naszych systemów, dla rozwoju tych usług, które planujemy - oświadczyła.

Zwróciła uwagę, że "sam KSeF (Krajowy System e-Faktur - PAP) to jest ogromny system przetwarzający miliardy danych - codziennie, w trybie 24/7 przez cały rok".

W ocenie Rzeczkowskiej Polska potrzebuje tych nowoczesnych urządzeń. - Potrzebujemy miejsca bezpiecznego, nowoczesnego, w którym te urządzenia i zespół informatyków je obsługujących będzie pracował - stwierdziła.

- Myślimy jako kraj o rozwoju nowoczesnych usług informatycznych i na pewno to centrum, to miejsce, wpisze się w całą sieć krajowych rozwiązań serwerowych, odpowiadających za przetwarzanie danych - zapewniła.

Stabilność finansów publicznych

W latach 2016-2022 dług w relacji do PKB spadł o 2,2 pkt. proc. przy jednoczesnym ogromnym wsparciu dla firm w pandemii, finansowaniu programów społecznych oraz wzroście wydatków na obronność. Dla porównania w latach 2008-2015 dług wzrósł w relacji do PKB o 6,8 pkt.proc., czytamy w komunikacie resortu finansów.

Dług publiczny Polski (w relacji do PKB) wynosi 49,1 proc. i jest niższy niż średnio w UE (84 proc.) oraz strefie euro (91,6 proc.). Polska jest pozytywnie oceniana przez agencje ratingowe. Stabilna sytuacja finansów publicznych umożliwia inwestycje w polskie bezpieczeństwo, takie jak Program Modernizacji Sił Zbrojnych i zwiększenie wydatków na obronność.

- Zwiększamy dochody budżetu państwa z podatków poprzez uszczelnianie systemu, walkę w mafiami VAT-owskimi i unikaniem opodatkowania oraz inne skuteczne działania KAS. Zapewnia nam to stabilność budżetową i środki na ambitne programy społeczne, z których korzystają miliony Polaków - podsumowuje w materiale Magdalena Rzeczkowska.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk