more_horiz
Wiadomości

Szokujący wpis Lisa. Bochenek: wstęp do zaplanowanego na 4 czerwca festiwalu nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:55
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek oświadczył na konferencji prasowej, że wpis Tomasza Lisa, który jest osobą "jednoznacznie identyfikowaną" z Platformą Obywatelską, należy odczytywać jako "hejt, agresję i pogardę".
Wpis Tomasza Lisa wywołał oburzenie w sieci.
Wpis Tomasza Lisa wywołał oburzenie w sieci. Foto: Mateusz Włodarczyk / Forum

Za hejt, agresję i pogardę rzecznik PiS Rafał Bochenek uznał twitterowy wpis publicysty Tomasza Lisa dotyczący prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tomasz Lis opublikował w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze wpis dotyczący prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora" – napisał Lis. We wtorek przed południem publicysta usunął ten wpis z Twittera.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej, że wpis Tomasza Lisa, który jest osobą "jednoznacznie identyfikowaną" z Platformą Obywatelską należy odczytywać jako "hejt, agresję i pogardę". W tym kontekście Bochenek stwierdził też, że organizowany przez PO 4 czerwca marsz najprawdopodobniej będzie "festiwalem hejtu, agresji i nienawiści".

To sprawa dla prokuratury

Działacz Suwerennej Polski Dariusz Matecki poinformował, że Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, którym kieruje złoży zawiadomienie do prokuratury dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni przez Tomasza Lisa w związku z jego wpisem na Twitterze.

Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, komentując wpis dziennikarza, ocenił, że ten przekroczył dopuszczalne granice. - To, co zrobił Tomasz Lis, to przekroczenie pewnych granic, nawiązywanie do agresji, przemocy, nawiązywanie do najgorszych w naszych dziejach sytuacji - powiedział Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia.

- W Polsce "komora" kojarzy się jednoznacznie z komorą gazową. Jestem przekonany, że minister sprawiedliwości powinien polecić swoim prokuratorom wszczęcie z urzędu śledztwa. Jeśli nie, to trzeba będzie złożyć takie zawiadomienie - stwierdził wiceszef MSW. 

Czytaj także:

Zobacz także: Rafał Bochenek w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/PR24/łs

Zobacz także

Zobacz także