more_horiz
Wiadomości

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. "Lex anty-Putin" opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 20:40
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 roku o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
Ustawa o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich w Dzienniku Ustaw
Ustawa o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich w Dzienniku UstawFoto: gov.pl

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów w Polsce. Jednocześnie poinformował, że skieruje podpisaną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Wejdzie ona w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w środę.

"Naiwnością byłoby sądzić, że Rosja odpuściła sobie Polskę"

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który był we wtorek gościem Programu 1 Polskiego Radia, powiedział, że burza wokół komisji do spraw rosyjskich wpływów w Polsce jest niezrozumiała, ponieważ w interesie wszystkich jest pozbawienie Rosji wpływu na zachodnie państwa.

Polityk podkreślił, że wiemy już, jak Rosjanie potrafią destabilizować - wpływać na wybory amerykańskie, wzmacniać katalońskie tendencje do oderwania się od Hiszpanii, wpływać na konkretnych polityków niemieckich i austriackich na najwyższych szczeblach, korumpując ich.

- Naiwnością byłoby sądzić, że Rosja odpuściła sobie Polskę, gdzie przez polskich komunistów rządziła przez 45 lat i ma swoje zasoby, a u siebie ma teczki, które produkowała komunistyczna policja polityczna - mówił wiceminister.

Jarosław Sellin dodał, że trzeba wzmacniać odporność Polski w kwestii bezpieczeństwa poprzez wyjaśnianie spraw z przeszłości, żeby w przyszłości już takich instrumentów Rosja nie miała.

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także