more_horiz

"Larum jest przyznaniem, że ustawa godzi w personalia". Mec. Andrzejewski o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 16:18
- Ustawa oraz komisja nie mają charakteru karnego. (...) Natomiast larum [opozycji - red.], które się podnosi, jest niejako przyznaniem się do tego, że ustawa godzi w personalia - skomentował w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski, odnosząc się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania rosyjskich wpływów.
Prezydent Duda podpisał ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Prezydent Duda podpisał ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływówFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając swoją decyzję, powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 mecenas Piotr Andrzejewski, ustawa oraz komisja nie mają charakteru karnego, tylko przyjmują charakter utworzenia organu administracyjnego z udziałem przedstawicieli wszystkich formacji politycznych. - Natomiast larum [opozycji - red.], które się podnosi, jest niejako przyznaniem się do tego, że ustawa godzi w personalia - powiedział.

Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Gość audycji dodał, że "ustawa nie jest związana z poszczególnymi osobami, tylko z ustaleniem przesłanek - działalności na szkodę interesów RP oraz działania pod wpływem rosyjskim". - W związku z tym trudno domniemywać. Oczywiście są zarzuty pod adresem wielu osób, które działały np. w interesie Niemiec, a pochodną była tylko spolegliwość wobec Rosji - wyjaśnił.

Jak wskazał, wobec tego "wydaje się, że komisja ma tylko ustalić te przesłanki i jeśli dowie się, że łączą się one z konkretnymi personaliami, to wtedy zainicjuje w trybie powszechnie obowiązującym wnioski do organów ścigania".

- Natomiast jeżeli te osoby dalej są uwikłane w decydowanie o finansach publicznych, to należałoby również zastosować to za wzorcem, który jest w UE - tzw. warunkowość praworządnościową. To oznacza, że jeżeli interesy finansowe są zagrożone, to mogą zostać podjęte działania prewencyjne, wstrzymujące. Ale tylko takie, a nie skazywanie jakiejkolwiek osoby z imienia i nazwiska, co insynuuje w tej chwili i przypisuje tej ustawie ogromny spanikowany zakres lamentów opozycji - ocenił ekspert.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:10 PR24_mp3 2023_05_29-15-18-54.mp3 Mecenas Piotr Andrzejewski o ustawie o komisji ds. badania rosyjskich wpływów ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: mecenas Piotr Andrzejewski (adwokat)

Data emisji: 29.05.2023 r.

Godzina emisji: 15.20

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także