more_horiz
Wiadomości

Ujawniono szyfrogram rządu Jana Olszewskiego. Adresatem był przebywający w Moskwie Lech Wałęsa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 10:24
"Gazeta Polska" ujawnia w najnowszym numerze treść odtajnionego szyfrogramu rządu Jana Olszewskiego. Dokument datowany jest na 21 maja 1992 roku i był adresowany do przebywającego z wizytą w Moskwie prezydenta Lecha Wałęsy.
Ujawniono szyfrogram rządu Jana Olszewskiego. Adresatem był przebywający w Moskwie Lech Wałęsa
Ujawniono szyfrogram rządu Jana Olszewskiego. Adresatem był przebywający w Moskwie Lech WałęsaFoto: IPN/screen YouTube

Szyfrogram dotyczy projektu umowy dotyczącej głównie uregulowania spraw "majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofaniem wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polski" oraz "sprzedaży mienia ruchomego wojsk FR".

Treść szyfrogramu

"Rada Ministrów, po dyskusji: 1/ zdecydowała o potrzebie wynegocjowania ze Stroną rosyjską wspólnego oświadczenia w sprawie potwierdzenia potrzeby przezwyciężenia tragicznego dziedzictwa historycznego narodów polskiego i rosyjskiego, wiążącego się z moralną odpowiedzialnością za zbrodnie stalinowskie popełnione przez siły totalitarne byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, upoważniając Prezydium Rządu do opracowania, w trybie pilnym, treści tego dokumentu; w przypadku braku możliwości negocjowania oświadczenia dwustronnego - Rada Ministrów opowiedziała się za przedłożeniem Stronie rosyjskiej oświadczenia jednostronnego" - można przeczytać w dokumencie.

W kolejnym punkcie szyfrogramu czytamy, że rząd Jana Olszewskiego nie zgadza się na zasady powstawania spółek kontrolowanych przez Rosję w miejscach, które opuści rosyjskie wojsko.

"Akceptując wielokrotnie deklarowane stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o konieczności jednoczesnego podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy i Układu między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską w sprawie wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polska, uznała za konieczne skreślenie art. 7 w projekcie Protokółu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o uregulowaniu majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofaniem wojsk Federacji Rosyjskiej ze Stroną rosyjską porozumienia w tej kwestii - Rada Ministrów opowiedziała się za nie podpisywaniem tego dokumentu" - czytamy.

Sprawę przedstawił na antenie TVP Info Michał Rachoń. Przytoczył on wypowiedź Antoniego Macierewicza na temat tamtych wydarzeń. Polityk był wówczas ministrem spraw wewnętrznych. - 4 czerwca 1992 rok to było dążenie do obalenia pierwszego demokratycznego rządu RP, rządu demokratycznego Jana Olszewskiego, dlatego że ten rząd nie zgodził się na to, by Rosja kontrolowała nadal Polskę przez objęcie dawnych baz rosyjskich kontrolą swoich służb specjalnych. Na to się nie zgodziliśmy wówczas, dlatego rząd został obalony - mówił Antoni Macierewicz.


Odtajniony szyfrogram Odtajniony szyfrogram

Odtajniony szyfrogram Odtajniony szyfrogram

dz/niezalezna.pl

Zobacz także

Zobacz także