more_horiz
Wiadomości

Jak będzie pracować komisja ds. rosyjskich wpływów? Marek Ast zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 15:50
Do składu komisji do spraw wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, każdy klub sejmowy może wskazać dziewięciu kandydatów. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Marek Ast zdradza jakie są wymogi by w niej zasiąść.
Szef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Marek Ast
Szef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Marek Ast Foto: Tomasz Gzell/PAP

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu może być wyłoniony skład państwowej komisji do spraw wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Zgodnie z ustawą, każdy klub może wskazać 9 kandydatów.

Poseł Ast, pytany, kto z klubu PiS mógłby zasiąść w komisji do spraw wpływów rosyjskich, odpowiada, że jest w niej wymagana wiedza specjalistyczna z zakresu obronności, spraw wewnętrznych, lub służb specjalnych.

Zgodnie z ustawą o komisji do spraw wpływów rosyjskich, kluby poselskie lub parlamentarne mają czas na zgłaszanie kandydatów w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie jej przepisów. Głosowanie nad zgłoszonymi kandydaturami odbywa się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po upływie tego terminu. Marek Ast powiedział, że termin ten upływa 14 czerwca, a 13-tego rozpoczyna się posiedzenie Sejmu.

Posłuchaj
00:20 12385545_1.mp3 Szef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu może być wyłoniony skład państwowej komisji do spraw wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022/IAR

Opozycja nie chce brać udziału

W środę ustawa o powołaniu komisji weszła w życie. Komisja, zgodnie z ustawą przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm i podpisaną w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę, ma zbadać, jaki wpływ miała Rosja na bezpieczeństwo wewnętrzne naszego kraju w latach 2007-2022. Ma działać podobnie do komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej.

Ugrupowania opozycyjne zapowiedziały, że ich przedstawiciele nie będą brali udziału w pracach komisji, ponieważ - jak tłumaczą - jej "przepisy są niekonstytucyjne i naruszają zasady demokratycznego państwa prawa".

Posłuchaj
00:17 ast2.mp3 Kluby poselskie lub parlamentarne mają czas na zgłaszanie kandydatów w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie jej przepisów/IAR

Czytaj także:

Zobacz także: Poseł PiS Krzysztof Lipiec nt. komisji ds. rosyjskich wpływów


PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także