more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: pamięć o ofiarach zbrodni w Auschwitz jest święta, nie może być wykorzystywana politycznie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:55
Pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna; tragedia milionów ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej - podkreślił w środę w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Duda: pamięć o ofiarach zbrodni w Auschwitz jest święta, nie może być wykorzystywana politycznie
Prezydent Duda: pamięć o ofiarach zbrodni w Auschwitz jest święta, nie może być wykorzystywana politycznieFoto: Grabowski Foto / Shutterstock

Prezydent napisał: "Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także