more_horiz
Wiadomości

Drugi etap odbudowy Ukrainy. Doradca prezydenta Dudy: Polska może odegrać istotną rolę

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 16:40
Drugi etap odbudowy Ukrainy był głównym tematem posiedzenia Rady do Spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Podczas spotkania, w którym uczestniczył Andrzej Duda, dyskutowano w jaki sposób już dzisiaj pomóc państwu, które zostało zaatakowane przez Rosję.
Prezydencka Rada ds. Przedsiębiorczości o drugim etapie odbudowy Ukrainy
Prezydencka Rada ds. Przedsiębiorczości o drugim etapie odbudowy UkrainyFoto: Drop of Light / Shutterstock

Doradca społeczny prezydenta Zdzisław Sokal wyjaśnił po posiedzeniu, że zastanawiano się jakie działania podjąć, aby polski udział w odbudowie przedsiębiorczości na Ukrainie był istotny.

- Polska odgrywa szczególną rolę. Jest bardzo dużo spotkań biznesu międzynarodowego, które mogą pomóc wykorzystać siłę relacji i dobrych kontaktów polsko-ukraińskich do odbudowy. To dzisiaj jest bardzo ważne, aby wykorzystywać siłę relacyjności polskiej. Musimy mieć świadomość, że nie tylko Polska będzie uczestniczyła w odbudowie, ale może odegrać bardzo istotną rolę - mówił Zdzisław Sokal.

Bilion dolarów

Doradca prezydenta zaznaczył, że trzeba skupić się na budowie przestrzeni do współpracy. Zdzisław Sokal dodał, że kluczowy w drugim etapie odbudowy Ukrainy może okazać się rozwój małego i średniego biznesu oraz ukraińskiego samorządu.

- Sukcesem Polski są małe i średnie przedsiębiorstwa. Aktywizacja działań w zakresie małego i średniego biznesu oraz rozwoju samorządności jest istotnym elementem, który pozwoli na finansowanie tego wszystkiego również przez instytucje zewnętrzne. Duże instytucje światowe, które również patrzą na to od strony efektywności nakładów inwestycyjnych. Odbudowa to też wyzwanie w zakresie nowych technologii - wyjaśnił Sokal.

Szacuje się, że odbudowa Ukrainy może kosztować około biliona dolarów. Najwięcej strat odnotowano w obszarach przemysłu, infrastruktury i biznesu. Doradca prezydenta zachęca, aby polscy przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w odbudowie Ukrainy wypełnili specjalny formularz dostępny na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Posłuchaj
00:23 12383476_1.mp3 Prezydencka Rada ds. Przedsiębiorczości o drugim etapie odbudowy Ukrainy (IAR)

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także