Polscy przedsiębiorcy są gotowi wesprzeć Ukrainę w odbudowie. Jest już plan działań
Mimo że wojna wciąż trwa, już teraz ukraiński rząd koncentruje się na strategiach odbudowy państwa. To przedsięwzięcie, które będzie wymagać szerokiej współpracy międzynarodowej. Polscy przedsiębiorcy są gotowi do działań związanych z odbudową Ukrainy.
2023-04-05, 13:00
W ramach badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przeprowadzonego na początku listopada 2022 r. przez Polski Instytut Ekonomiczny zapytano polskich przedsiębiorców o ich gotowość do wzięcia udziału w odbudowie Ukrainy. Eksperci sprawdzili, na ile polskie firmy, uwzględniając ich charakter, skalę i potencjał, są zainteresowane uczestnictwem w procesie odbudowy państwa ukraińskiego. Z deklaracji przedsiębiorców wynika, że aż 38 proc. polskich firm jest gotowych współpracować z podmiotami realizującymi projekty w Ukrainie (także w charakterze podwykonawców).
"Kooperacją z innymi firmami jest zainteresowanych 46 proc. firm produkcyjnych. Niewiele mniejsze zainteresowanie wykazali przedstawiciele firm zajmujących się transportem, spedycją i logistyką (TSL) oraz budownictwem - odpowiednio 43 proc. i 42 proc. Przedsiębiorcy przede wszystkim stawiają na kooperację z innymi firmami. Trudno się dziwić, gdyż w niepewnych czasach wchodzenie w partnerstwa niesie nieco mniejsze ryzyko.
Warto jednak zauważyć, że kooperacja jest najbardziej pojemną formułą działania dla biznesu i wiele firm, bez względu na wielkość czy branżę, może się w niej odnaleźć. Najwięcej deklaracji współpracy w odbudowie Ukrainy z innymi firmami na pierwszym miejscu składają mikroprzedsiębiorcy (43 proc. wskazań) oraz przedstawiciele małego biznesu (35 proc. odpowiedzi). Wyzwanie, jakim jest proces odbudowy Ukrainy, może być szansą rozwojową dla małych firm" - napisano w raporcie PIE.
Eksport, ale bez inwestycji
"Działania nakierowane na eksport lub inwestowanie wymagają odpowiednich kompetencji i środków, ale przede wszystkim zależą od branży. Stąd nieco rzadziej firmy deklarują gotowość eksportu produktów (30 proc.) lub usług (25 proc.) do Ukrainy. Wśród przedstawicieli firm produkcyjnych ponad połowa deklaruje zainteresowanie eksportem produktów do Ukrainy (aż 53 proc.). Natomiast eksportem usług do tego kraju najbardziej zainteresowani są biznesmeni z branż TSL (41 proc.) oraz budowlanej (31 proc.).
REKLAMA
Z kolei odsetek przedsiębiorców gotowych ponieść ryzyko inwestowania w Ukrainie wyniósł 12 proc. Chęć inwestowania ma zwykle związek z posiadanymi zasobami i kompetencjami, a także zależy od branży. Wśród przedsiębiorstw zdecydowanych na inwestycje w Ukrainie największy odsetek wskazań dotyczy przedsiębiorstw produkcyjnych (18 proc.). Wśród przedstawicieli branży handlowej chęć inwestowania wykazało 13 proc., wśród biznesmenów z branży budowlanej – 11 proc" - wyliczyło PIE.
Posłuchaj
Działania MRiT
W czerwcu br. dwie instytucje – Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz PAIH – rozpoczęły nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy. Budowa takiej bazy jest punktem wyjścia do przeprowadzenia konsultacji branżowych w celu wypracowania narzędzi wspierających przyszłe działania polskich firm w Ukrainie.
Według danych PAIH, zainteresowanie udziałem w odbudowie wyraziło 1268 firm. Ponad 30 proc. stanowią przedstawiciele branży budowlanej. Ta gotowość powinna trafiać w potrzeby Ukrainy, gdyż po wojnie w pierwszej kolejności trzeba będzie odbudować niezbędną do funkcjonowania państwa infrastrukturę oraz mieszkania.
Rządowy Program Odbudowy Ukrainy
Rządowy Program Odbudowy Ukrainy zakłada trzy etapy: realizację pilnych potrzeb, odbudowę (do 2025 r.) oraz modernizację gospodarki (do 2032 r.).
REKLAMA
Eksperci Banku Pekao wskazali, że potencjał polskiego sektora budowlanego w procesie odbudowy Ukrainy wynika z wysokich kompetencji przedsiębiorstw z tej branży, zarówno w obszarze mieszkaniowym, budownictwie komercyjno-usługowym, jak i złożonych, długofalowych projektach infrastrukturalnych. Ponadto, zdaniem analityków, ukraińskie potrzeby w dłuższej perspektywie czasowej będą mogły być zrealizowane przy wsparciu polskich firm z sektora przemysłowego oraz usługowego.
Posłuchaj
"Tu największy potencjał dla współpracy z Ukrainą ma polski przemysł rafineryjny, energetyka i gazownictwo, a także szeroko rozumiany przemysł. Polscy przedsiębiorcy będą mieli również przestrzeń do zaangażowania się w obszarze niektórych środków transportu publicznego, których flota wymagać będzie kompleksowego odnowienia" - skomentowali w raporcie analitycy PIE.
Gotowość do udziału w odbudowie Ukrainy wśród polskich przedsiębiorców wynika zapewne z bliskości geograficznej i kulturowej. Ale nie mniej znaczące mogą być wcześniejsze doświadczenia sprawnego kooperowania polskiego i ukraińskiego biznesu. W 2021 r. Polska zajmowała 4. pozycję w zestawieniu największych dostawców wyrobów na rynek ukraiński. Wysokie zainteresowanie sektora przemysłu udziałem w odbudowie Ukrainy jest pośrednio wynikiem tego, że jeszcze przed wojną (w 2021 r.) 40 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm w Ukrainie stanowiło przetwórstwo przemysłowe.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib/pp
REKLAMA