800+ w wykazie prac rządu. Jest termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z 500 do 800 zł - wskazano w informacji zamieszczonej 1 czerwca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje do września przyjąć projekt w tej sprawie.

2023-06-01, 11:20

800+ w wykazie prac rządu. Jest termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów
W wykazie prac rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Foto: BAZA Production/ Shutterstock

W wykazie prac rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Jak wskazano, wprowadzone w 2016 r. świadczenie wychowawcze "spotkało się z nadzwyczaj pozytywnym odbiorem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że program Rodzina 500+ adresowany jest do szerokiego kręgu uprawnionych".

Finansowa pomoc w wychowaniu

W informacji podkreślono, że świadczenie to w wielu przypadkach jest kluczowe, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, dla zapewnienia niezbędnej pomocy finansowej w wychowywaniu dzieci. Zaznaczono, że od czasu wprowadzenia świadczenia wychowawczego jego wysokość nie była zmieniana.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, nadszedł czas, aby podnieść wysokość omawianego świadczenia. Proponuje się podniesienie od dnia 1 stycznia 2024 r. wysokości świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do kwoty 800 zł" - podano.

Termin przyjęcia projektu

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2023 r. - czyli najpóźniej we wrześniu.

REKLAMA

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Radosław Fogiel o 800+: opozycja chce likwidacji programów społecznych

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej