more_horiz
Wiadomości

NATO i sojusznicy będą ćwiczyć na Bałtyku. Polskie okręty na Baltops 23

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:05
Trzy polskie okręty, a także samoloty i śmigłowce wezmą udział w 52. edycji ćwiczenia Baltops 23, które rozpocznie się w sobotę w Tallinnie - przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Polskie okręty wezmą udział w ćwiczeniach Baltops
Polskie okręty wezmą udział w ćwiczeniach BaltopsFoto: MON

Baltops 23 (Baltic Operations 2023) to największe ćwiczenie morskie na Bałtyku. Z Polski w manewrach wezmą udział korweta patrolowa ORP Ślązak, jednostka transportowo-minowa ORP Toruń oraz wchodząca w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 - SNMG1) fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko.

W ćwiczeniu weźmie udział 19 krajów członkowskich i partnerskich NATO, 50 okrętów, ponad 45 samolotów i śmigłowców i 6000 żołnierzy z m.in. Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Finlandia w nowej roli

Jak podkreśliły siły morskie w Europie i USA (U.S. Naval Forces Europe-Africa) oraz amerykańska Szósta Flota, które organizują ćwiczenie, Finlandia, od wielu lat uczestnicząca w Baltops jako partner, po raz pierwszy weźmie w nim udział jako sojusznik w NATO.

Ćwiczenie będzie dowodzone i kierowane przez Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO), których dowództwo mieści się w Oeiras w Portugalii.

Przeciwko sobie

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia polska fregata i patrolowiec będą odgrywać rolę sił przeciwnika Sojuszu, ORP Toruń będzie transportował wojska polskie i sojusznicze - poinformowało Dowództwo Generalne RSZ.

W ramach ćwiczenia będą wykonywane również bojowe misje poszukiwawczo ratownicze CSAR. Operacje ratowania personelu poszkodowanego podczas bojowych działań na morzu przeprowadzi Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To jedyna w Polsce formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi oraz w stukilometrowym pasie polskiego wybrzeża. Dyżury ratownicze pełnią załogi śmigłowców, wspierane przez samolot patrolowy.

W kilku krajach

ORP Toruń weźmie też udział w kilku operacjach desantowych. Pierwsza zostanie przeprowadzona na Łotwie. Desant zostanie powtórzony na Litwie oraz na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce z udziałem żołnierzy z 7. Brygady Obrony Wybrzeża. W ćwiczeniu udział wezmą także myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenie potrwa do 16 czerwca i zakończy się w Niemczech.

Zwiększenie interoperacyjności

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju (PfP).

Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia.

Partnerstwo dla Pokoju

Manewry morskie Baltops są organizowane od 1972 r. na Morzu Bałtyckim. Początkowo uczestniczyły w nim siły państw Sojuszu Północnoatlantyckiego; od 1993 r. do udziału w manewrach były zapraszane także państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska.

Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także