more_horiz

"Bałtyk jest ważny operacyjnie". Szeremietiew o zakupie przez Polskę okrętów podwodnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 13:45
- Polska Marynarka Wojenna musi mieć okręty podwodne (…). Straciliśmy 30 lat i teraz próbujemy te straty nadrobić, a jeśli mamy nadrabiać je szybko, to dochodzą do tego koszty - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew - b. minister obrony narodowej.
Pierwotnie w ramach programu Orka MON planowało zakup trzech-czterech nowych okrętów podwodnych, a wartość programu szacowana była na 10 mld zł. Według wcześniejszych zapowiedzi Polska zamierzała kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu
Pierwotnie w ramach programu Orka MON planowało zakup trzech-czterech nowych okrętów podwodnych, a wartość programu szacowana była na 10 mld zł. Według wcześniejszych zapowiedzi Polska zamierzała kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięguFoto: Aleksandr Merkushev/ Shutterstock

Polska armia planuje zakup okrętów podwodnych. Podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że resort obrony przystępuje do realizacji programu Orka.

Jak zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak, polskie okręty podwodne powinna cechować długotrwałość realizowanych misji, wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji, a także wysokie zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością.

"Marynarka Wojenna musi być mocno dostrzegana"

Romuald Szeremietiew podkreślał konieczność zakupu przez Polskę nowych okrętów podwodnych. - Marynarka Wojenna jest bardzo zaniedbanym obszarem, jeśli chodzi o obronność. Bałtyk z punktu widzenia operacyjnego, jeśli chodzi  o naszą obronę, jest bardzo ważnym rejonem, ponieważ znajduje się tu baza w Królewcu (…), operuje rosyjska Flota Bałtycka. Jeżeli mamy liczyć się jakimś zagrożeniem dla Polski na morzu, to Marynarka Wojenna musi być mocno dostrzegana, niezależnie od tego, co jest najważniejsze, sił lądowych, powietrznych i obrony przestrzeni powietrznej - zauważył gość audycji.

- Zastanawiamy się, jak potoczy się wojnie na Ukrainie, i życzymy jej, by tę wojnę wygrała, ale gdyby okazało się, że to nie nastąpiło, nasza sytuacja geostrategiczna będzie bardzo trudna, zdolności obronne polskiego wojska będą potrzebne natychmiast, a wprowadzanie ciężkiego uzbrojenia, przeszkolenie odpowiedniej liczby ludzi to są jednak lata - zwrócił uwagę Romuald Szeremietiew.

Posłuchaj
16:46 PR24 2023_05_24-12-35-47.mp3 Romuald Szeremietiew o planach zakupu przez polskie wojsko okrętów podwodnych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej 

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 12.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także