more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki o SMR: w Kanadzie i Polsce będą powstawały najnowocześniejsze rozwiązania jądrowe na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:48
- To milowy krok na drodze do zapewnienia stabilnego źródła dostaw energetycznych dla Polski - powiedział o polsko-kanadyjskiej współpracy w zakresie małych reaktorów SMR premier Mateusz Morawiecki. - Świat musi szukać nowych rozwiązań technologicznych, które będą stabilne dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim dobre dla ludzi i przedsiębiorców - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej w Kanadzie.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/@PremierRP

- Świat w ostatnich latach podlegał rzeczywistym wstrząsom, które bardzo mocno dają się we znaki wszystkim - poszarpane łańcuchy produkcji, kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie oraz zmiany klimatyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kanadzie.

- To wszystko oznacza, że świat musi szukać nowych rozwiązań technologicznych, które będą stabilne dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim dobre dla ludzi i przedsiębiorców - dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki w Kanadzie spotka się z premierem tego kraju Justinem Trudeau oraz z premierem prowincji Ontario Dougiem Fordem i przedstawicielami kanadyjskiej branży energetycznej. Głównym tematem wizyty będą też polsko-kanadyjskie stosunki dwustronne – w szczególności w zakresie energetyki i bezpieczeństwa w aktualnym kontekście geopolitycznym, celem podróży do Kanady jest też omówienie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Premier o postępie technologii SMR

- Jestem tutaj w Kanadzie, niedaleko Toronto, w prowincji Ontario - w miejscu, gdzie [znajduje się] kierownictwo firmy współpracującej z polskim przedsiębiorstwem zajmującą się SMRami, powiedziało mi, że tu powstanie pierwszy reaktor SMR na świecie - zaznaczył. - Pierwsze prace zaczynają się w 2025 roku i jak mi przed chwilą powiedziano, w 2028 roku reaktor ma być gotowy. Czas kontrukcji jest również krótki - wskazał.

Szef rządu podkreślił, że Polska i Kanada stoją dziś w obliczu potężnych wyzwań energetycznych, gospodarczych i w zakresie bezpieczeństwa. Zaznaczył, że cieszy się, że i Kanada, i Polska "umacniają relacje transatlantyckie", a "NATO stoi mocno na dwóch nogach, właśnie dlatego, że takie państwa jak Kanada i Polska mocno dążą w tym kierunku".

Szef rządu zaznaczył, że rozmowy ze światowymi liderami technologii SMR pokazują, że "wspólne przedsięwzięcia w zakresie najnowszych technologii, najnowocześniejszych innowacji w zakresie energetyki nie tylko są możliwe, ale dzieją się na naszych oczach".

Najnowocześniejsze rozwiązania w energetyce

- Stabilne źródła energii, bezpieczne, a jednocześnie tanie i dostępne, takie, które zapewnią, że i ciepło, i energia elektryczna dla mieszkańców będą po dostępnej cenie i ze stabilnych źródeł, zarazem zapewniając konkurencyjność przedsiębiorcom. To jest  ta wspólna przygoda, wspólne przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy z Kanadyjczykami - wyliczył.

Jak mówił, ze strony kierownictwa kanadyjskiej firmy usłyszał zapewnienia, że "Polska jest bardzo dobrym partnerem, że rzeczywiście w Kanadzie i w Polsce będą powstawały najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i jądrowe na całym świecie". - To milowy krok na drodze do zapewnienia stabilnego źródła dostaw energetycznych dla Polski, a one są podstawą długofalowego, dobrego, szybkiego rozwoju gospodarczego dla naszego państwa - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

(PAP) (PAP)

[ZOBACZ TAKŻE] Jacek Sasin: suwerenność energetyczna Polski to dla nas podstawa:

PolskieRadio24.pl, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także