more_horiz
Wiadomości

Rusza Ogólnopolski Szczyt Energetyczny. Dyskusje o wyzwaniach stojących przed Europą

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 06:00
W Gdańsku rozpoczyna się dwudniowy 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny. W tym roku temat przewodni gdańskiego spotkania to "Bezpieczeństwo energetyczne Europy - rewizja europejskiej polityki energetycznej".
Podczas rozpoczynającego sięw poniedziałek szczytu energetycznego mowa będzie m.in. o odnawialnych źródłach energii i wyzwaniach jakie stwarzajądla systemów energetycznych
Podczas rozpoczynającego się w poniedziałek szczytu energetycznego mowa będzie m.in. o odnawialnych źródłach energii i wyzwaniach jakie stwarzają dla systemów energetycznychFoto: Bob Reynolds/ Shutterstock

W OSE wezmą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, biznesu i nauki.

Organizatorzy podkreślają, że "tegoroczna dyskusja będzie koncentrowała się wokół aktualnych zagadnień obejmując nowe źródła dostaw surowców dla Europy, wpływ sankcji na gospodarki państw członkowskich, embargo na surowce energetyczne z Rosji jako czynnik przyspieszający proces transformacji energetycznej i odejście od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE".

Pierwszego dnia szczytu poruszane będą także zagadnienia dotyczące rynku energii elektrycznej, paliw i gazu, inwestycji w OZE i wyzwań dla systemu elektroenergetycznego Polski. Drugiego dnia zaproszeni eksperci poruszą tematy związane z ciepłownictwem, programem "Czyste powietrze", czy inwestycjami off-shore.

Uroczyste podpisanie umów

W czasie pierwszego dnia OSE zaplanowano także podpisanie umów o dofinansowanie inwestycji samorządowych pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a gminą Lębork, Gminą Pelplin oraz Spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o.

Podczas Szczytu wręczone zostaną statuetki "Bursztyn Polskiej Energetyki". To wyróżnienia, które otrzymują osoby, firmy, instytucje lub samorządy za działania, które w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim czasie do rozwoju polskiej energetyki.

W szczycie weźmie udział kilkaset osób - mówi Polskiemu Radiu prezes Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztof Karaś.

00:22 karas-setka 12393159_2.mp3 Prezes Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztof Karaś o uczestnikach Szczytu Energetycznego (IAR)

Tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego zorganizowano w Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także