more_horiz
Wiadomości

Prof. Anna Łabno: UE nie ma uprawnień do kontrolowania reformy prawnej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 17:53
Profesor nauk prawnych Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego oświadczyła, że Unia Europejska nie ma uprawnień do kontrolowania reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Profesor oceniła też, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej był do przewidzenia.
UE nie ma uprawnień do kontrolowania reformy prawnej w Polsce - podkreśla prof. Anna Łabno
UE nie ma uprawnień do kontrolowania reformy prawnej w Polsce - podkreśla prof. Anna ŁabnoFoto: IAR

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie przyjętych przez polski rząd przepisów dyscyplinujących sędziów i możliwości sprawdzania ich niezawisłości. W treści wyroku napisano, że "Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom traktów Unii Europejskiej" i narusza prawo unijne.

- Sędzia odczytujący wyrok wyraźnie powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości nie akceptuje rozwiązań prawnych, które wprowadzane są w Polsce. Przecież to przede wszystkim jest zakres uprawnień, który nie należy do Unii Europejskiej - powiedziała prof. Anna Łabno w TVP Info. 

Argumenty TSUE

Zdaniem TSUE uchwalone przez polskiego ustawodawcę przepisy "są niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; gwarancje te oznaczają bowiem, że w niektórych okolicznościach sądy krajowe są zobowiązane zbadać, czy one same lub wchodzący w ich skład sędziowie albo też inni sędziowie lub sądy spełniają wymogi przewidziane w prawie Unii".

Trybunał orzekł również, że powierzenie "pojedynczemu i jedynemu organowi krajowemu (Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego) właściwości do weryfikacji poszanowania zasadniczych wymogów, dotyczących skutecznej ochrony sądowej, narusza prawo Unii".

Posłuchaj
00:15 łabno.mp3 Profesor nauk prawnych Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego o kompetencjach UE (IAR)

 Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także