Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie przyjętych przez polski rząd przepisów dyscyplinujących sędziów i możliwości sprawdzania ich niezawisłości. W treści wyroku napisano, że "Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom traktów Unii Europejskiej" i narusza prawo unijne.
- Sędzia odczytujący wyrok wyraźnie powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości nie akceptuje rozwiązań prawnych, które wprowadzane są w Polsce. Przecież to przede wszystkim jest zakres uprawnień, który nie należy do Unii Europejskiej - powiedziała prof. Anna Łabno w TVP Info.
Argumenty TSUE
Zdaniem TSUE uchwalone przez polskiego ustawodawcę przepisy "są niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; gwarancje te oznaczają bowiem, że w niektórych okolicznościach sądy krajowe są zobowiązane zbadać, czy one same lub wchodzący w ich skład sędziowie albo też inni sędziowie lub sądy spełniają wymogi przewidziane w prawie Unii".
Trybunał orzekł również, że powierzenie "pojedynczemu i jedynemu organowi krajowemu (Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego) właściwości do weryfikacji poszanowania zasadniczych wymogów, dotyczących skutecznej ochrony sądowej, narusza prawo Unii".
00:15 łabno.mp3 Profesor nauk prawnych Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego o kompetencjach UE (IAR)
Czytaj także:
IAR/PAP/fc