more_horiz
Wiadomości

Pierwsze odcinki elektronicznej zapory na granicy z Rosją już gotowe. Znamy datę ich uruchomienia

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 09:55
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży poinformował, że pierwsze odcinki zapory elektronicznej na granicy Rosją będą niebawem odbierane. Na uruchomienie całości systemu poczekamy do jesieni. 
System ochrony granicy to także centrum obserwacji, które będzie się mieściło w Kętrzynie.
System ochrony granicy to także centrum obserwacji, które będzie się mieściło w Kętrzynie.Foto: PR

- W lipcu będą odbierane pierwsze odcinki zapory elektronicznej na granicy z rosyjskim obwodem królewieckim. Całość ma być gotowa jesienią - poinformował we wtorek na antenie TVP1 wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że na granicy z obwodem królewieckim powstaje zapora elektroniczna oparta na perymetrii. - Cała ta 200-kilometrowa granica podzielona jest na 12 odcinków, które będą sukcesywnie oddawane. Już w lipcu będą odbierane wszystkie odcinki, a całość najdalej na jesieni - zapewnił.

Na granicy białoruskiej ten system już działa

Podkreślił, że na całej granicy polsko-białoruskiej działa już zapora perymetryczna. - Ostatnio obserwujemy wzmocnienie presji, od początku roku odnotowaliśmy 11 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską a Białorusią. To jest bardzo dużo, ale one wszystkie są odnotowane i udaremnione - powiedział Poboży.

Wyjaśnił, że gdy tylko jakaś "osoba zbliża się do naszej granicy, wszystkie urządzenia detekcyjne i czujniki ją identyfikują". - A nawet, jeśli przeskoczy przez naszą granice doprowadza nas, do tego, który go odbiera. Nasi pogranicznicy nazywają ich wozakami, czekają po naszej stronie granicy, aby ich odwieźć dalej. Czasem może się wydawać, że taka próba jest skuteczna, ale doprowadza nas do organizatorów tego przestępczego procederu - wytłumaczył.

Trzy tysiące kamer, 500 km. kabli

Budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu, na granicy z obwodem królewieckim trwa od kwietnia. Zainstalowanych zostanie na niej 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 500 km kabli zasilających i transmisyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych, a także 12 kontenerów elektro-technicznych.

Oprócz robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, gdzie będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, dwa techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum ma być gotowe do końca lipca.

Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Czytaj także:

Zobacz także: minister Maciej Wąsik o postępach w budowie zapory


PAP/PR24/łs

Zobacz także

Zobacz także