more_horiz
Wiadomości

Powstanie pierwsza w Polsce Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Prezydent podpisał stosowną ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 16:53
Dokument zmieni również nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarniczą. - Ta ustawa ma historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez te formacje, a tym samym także i dla ich przyszłości, dla kształcenia kadr, dla kształcenia młodzieży do tych formacji i dla Rzeczypospolitej w ogóle, dla służby naszej Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent ustawę podpisał podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.
Prezydent ustawę podpisał podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. - Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał w poniedziałek podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

Nowe możliwości rozwojowe

W uroczystości uczestniczyli komendanci Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. - Ta ustawa ma historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez te formacje, a tym samym także i dla ich przyszłości, dla kształcenia kadr, dla kształcenia młodzieży do tych formacji i dla Rzeczypospolitej w ogóle, dla służby naszej Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że tą ustawą Szkoła Główna Służby Pożarnej i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie doznają awansu, który podkreśla ich naukowe znaczenie. Zwrócił uwagę, że obie te uczelnie zyskują status akademii, co z kolei da im nowe możliwości rozwojowe.


Posłuchaj
00:28 duda.mp3 Andrzej Duda: powstanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie jest dla miasta wydarzeniem historycznym/IAR

 

Prezydent Duda podkreślił, że podpisana ustawa ma też kluczowe znaczenie dla Straży Granicznej. - Nasza Straż Graniczna nie prowadziła studiów wyższych, w istocie zatem pozyskiwała do służby i do pracy jako pracowników cywilnych osoby z wyższym wykształceniem, które zdobyły je na innych uczelniach. Oczywiście, w wielu bardzo ciekawych i ważnych dla funkcjonowania Straży Granicznej specjalizacjach, ale jednak z zewnątrz. Nieuformowanych w specjalny sposób po to, by tę specyficzną służbę, jaką jest służba w Straży Granicznej, realizować - powiedział.

Jak ocenił prezydent, ta ustawa dokonuje w tym zakresie "wiekopomnej zmiany"Czytaj także:

Zobacz także: Aleś Zarembiuk o rosnącej presji na białoruskiej granicy.


PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także