Niespokojna doba na granicy z Białorusią. Kilkadziesiąt prób wtargnięcia, funkcjonariusze SG ścigali kurierów

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

2023-06-06, 11:00

Niespokojna doba na granicy z Białorusią. Kilkadziesiąt prób wtargnięcia, funkcjonariusze SG ścigali kurierów
Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Foto: Twitter/ Straż Graniczna

W okolicach Mielnika (woj. podlaskie) zatrzymano kolejnego tzw. kuriera nielegalnych migrantów; to obywatel Ukrainy, który przewoził dwóch Irańczyków i Afgańczyka, zatrzymano go po pościgu - podała SG we wtorek rano na Twitterze.

Od początku roku jej funkcjonariusze zatrzymali ponad 320 osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania wschodniej granicy; to głównie właśnie tzw. kurierzy, czyli kierowcy.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ponad 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Od początku czerwca odnotowano ponad 400 takich prób.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na długości 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. W ubiegłym tygodniu SG poinformowała, że gotowa jest już cała zapora elektroniczna i rozpoczęły się odbiory techniczne ostatniego jej odcinka w okolicach Narewki i Białowieży, gdzie prace były opóźnione z powodu zalania terenu.

REKLAMA

Zamknięte przejścia graniczne z Białorusią

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

REKLAMA

Długość granicy Polski z Białorusią wynosi 418 km.

***

Czytaj więcej:

Budowa zapory na granicy z Rosją. Wiceszef MSWiA: prace idą zgodnie z planem

IAR/PAP/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej