more_horiz
Wiadomości

W Polsce przeszły procesje Bożego Ciała. Na ulicach setki tysięcy wiernych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 15:20
W czwartek Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywaną Bożym Ciałem. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się liczne procesje, w których uczestniczy tysiące wiernych. Feretrony, ołtarze przystrojone młodymi brzózkami, sypanie kwiatków przed kapłanem niosącym monstrancję czy kwiatowe dywany to główne elementy uroczystości.
Przez ulice całej Polski przechodzą procesje Bożego Ciała
Przez ulice całej Polski przechodzą procesje Bożego CiałaFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z największych katolickich świąt w kalendarzu liturgicznym. Boże Ciało obchodzone jest każdego roku, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Jest to święto ruchome, wypada zawsze w czwartek.

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak podkreślił, że "w centrum uroczystości Bożego Ciała znajduje się eucharystia, wokół której koncentruje się życie duchowe Kościoła". Przypomniał, że tego dnia wierni wychodzą na ulice miast i wsi w procesjach eucharystycznych.

Procesje są znakiem tego, że nasza wiara nie jest czymś wyłącznie prywatnym. Wychodzimy na ulice, ponieważ chcemy zaświadczyć, że jest to wartość, dla której żyjemy. Procesja jest momentem, w którym chcemy dzielić się wiarą w Boga ze wszystkimi w sposób publiczny - podkreślił.

Procesje Bożego Ciała

Zdaniem ks. Gęsiaka "udział licznych wiernych w procesjach potwierdza ogromną wagę obecności Chrystusa w przestrzeni publicznej". - Chrystus jest częścią naszego życia. Nasze przeżywanie wiary, nasze przystępowanie do sakramentów ma sens o tyle, o ile dokonuje się w naszej codzienności. Wychodząc z kościołów na ulice, także publicznie przyznajemy się do naszej wiary. Jesteśmy z niej dumni, bo ona jest źródłem naszych wartości - powiedział.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że podczas procesji wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których następuje odczytanie fragmentu Ewangelii, odpowiednio według św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.

- Fragment z Ewangelii według św. Mateusza mówi nam o samym momencie ustanowienia eucharystii. Mówi o tym, jak Chrystus wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, łamał go i dawał uczniom. On pragnął, byśmy te czynności powtarzali na Jego pamiątkę do końca świata - wyjaśnił.

Czytaj także:

Tysiące wiernych na ulicach

Dodał, że przy drugim ołtarzu odczytywany jest fragment z Ewangelii według św. Marka, w którym opisany jest cud rozmnożenia chleba. - Ukazuje on, że eucharystia mnoży się i jest dla każdego, kto ma duchową dyspozycję do tego, by ją przyjąć, zrozumieć i zaakceptować. W tej perykopie Jezus mówi do ludzi, którzy przyszli Go słuchać, ale byli głodni, gdyż przybyli z daleka. Zatem eucharystia jest czymś, co umacnia nas w drodze, daje siłę i moc do tego, by żyć zgodnie z wartościami ewangelicznymi - zastrzegł.

Zaznaczył, że przy trzecim ołtarzu odczytywana jest Ewangelia o spotkaniu dwóch uczniów zmierzających do Emaus ze zmartwychwstałym Chrystusem. - Uczniowie idą z Jezusem, rozmawiają z Nim, ale Go nie rozpoznają. Znakiem rozpoznawczym jest dopiero moment, kiedy Chrystus łamie i rozdaje chleb. To wydarzenie pokazuje, że często nie rozpoznajemy Chrystusa, który idzie z nami po naszej drodze. Miejscem spotkania zawsze jednak może być eucharystia - mówił ks. Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że czwarta Ewangelia odczytywana podczas procesji Bożego Ciała przywołuję modlitwę Chrystusa o jedność, którą wypowiedział w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy. - Chrystus prosi, aby wszyscy stanowili jedno, tak jak On jest w Ojcu, a Ojciec w Nim. To ma sprawić, jak mówi Chrystus, że świat uwierzy, iż Jezus został do nas posłany przez Boga. A zatem eucharystia ma sens o tyle, o ile nas jednoczy i skupia wokół Jezusa, a także pokazuje, że we wspólnocie Kościoła możemy osiągnąć pełnię spotkania z Nim już tutaj, na ziemi - powiedział.

Kraków, Białystok, Warszawa

Mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała jest hasło roku duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy". W Warszawie centralna procesja przeszła z bazyliki archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament był niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a osłaniał go baldachim z parafii archikatedralnej.

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję niósł biskup Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza - biskup Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza biskup Michał Janocha. Do czwartego ołtarza monstrancję niósł biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński powiedział, że dziś wierni dziękują Bogu, że jest pośród nas. Rozpoczynając celebrację mszy świętej w katedrze warszawsko-praskiej, biskup wskazywał, że ten dzień ma być wielkim uwielbieniem

Posłuchaj
00:50 12400402_1.mp3 Ulicami warszawskiej Pragi przeszła procesja Bożego Ciała (IAR)

Duchowy głód, prawo Ewangelii i wierność Jezusowi - to tematy rozważań centralnej procesji Bożego Ciała, która w Krakowie przeszła z Wawelu na Rynek Główny. Uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu wawelskim mszą świętą, której przewodniczył emerytowany biskup pomocniczy, Jan Zając.

Przy pierwszym ołtarzu, usytuowanym przed kościołem świętego Idziego u stóp Wawelu, krakowianie rozważali hasło ,,Wierni Chrystusowi". Homilię wygłosił biskup Robert Chrząszcz. - Nasz kontakt z Chrystusem powinien przyjąć wymiar relacji międzyosobowej, opartej na prawdziwej miłości z naszej strony - mówił biskup.

Mieszkańcy Białegostoku w dniu Bożego Ciała przeszli w głównej, miejskiej procesji - od katedry do kościoła świętego Rocha. Abp Józef Guzdek mówił, że święto Bożego Ciała jest jednym z wyjątkowych wydarzeń, kiedy wierni publicznie wyznają swoją wiarę w żywą obecność Jezusa w Eucharystii. - Do tego, by przyznawać się do Jezusa publicznie jesteśmy zobowiązani na co dzień, może mniej spektakularnie to czynimy, ale jednak - zastrzegł arcybiskup.

Tradycje Bożego Ciała

Procesje, feretrony, ołtarze przystrojone młodymi brzózkami, sypanie kwiatków przed kapłanem niosącym monstrancję czy kwiatowe dywany to główne elementy uroczystości Bożego Ciała. Niektóre wywodzą się z czasów przedchrześcijańskich.

Święto Bożego Ciała pełni ogromną funkcję społeczną, co wiąże się z obrzędowością starszą niż katolicka - powiedziała z kolei Dorota Majkowska-Szajer, antropolog kultury. W tradycjach przedchrześcijańskich ochronna rola święta miała swoje ważne znaczenie. - Chodziło nie tylko ochronę przed żywiołami, ale też - to naprawdę ciekawy styk kultur - przed czarownicami - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, Boże Ciało "jest też manifestacją życia społecznego parafii, bractw, stowarzyszeń, Straży Pożarnej". - To także dobry czas na publiczne pokazanie się w strojach ludowych, w strażackich mundurach - w tym, co się ma najlepszego - wskazała.

IAR/PAP/nt,ng, dz

Zobacz także

Zobacz także