Niebezpiecznie rośnie poziom wód. IMGW wydało ostrzeżenia
Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód w rzekach na Lubelszczyźnie m.in. na Bugu, Wieprzu, Huczwie wydało w czwartek Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Według synoptyków do godz. 22 w południowej części regionu możliwe są również burze z gradem.
2023-06-08, 12:10
"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody" - poinformował IMGW w komunikatach hydrologicznych.
Ostrzeżenia IMGW
Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą rzek w południowej części województwa lubelskiego. Chodzi m.in. o Wieprz, Bug, Huczwę, Tanew. Alerty będą obowiązywać w czwartek od godz. 10 do godz. 22.
Jak podano, ostrzeżenia wydane zostały w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym. Ze względu na intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia - głównie na obszarach miejskich. Hydrolodzy oszacowali wystąpienie zjawiska na ok. 55 proc.
Do godz. 22 na południu Lubelszczyzny obowiązuje ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem. Opady spodziewane są na terenie powiatu: zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego, janowskiego.
REKLAMA
Możliwe lokalne podtopienia
Ponadto ostrzeżenie przed burzami z gradem wydał w czwartek dla południa woj. świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy prognozują silne opady deszczu i porywy wiatru do 65 km/h, a także lokalne podtopienia w rejonie mniejszych rzek.
Ostrzeżenie dotyczy czterech powiatów: kazimierskiego, buskiego, staszowskiego i sandomierskiego. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami może pojawić się grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oszacowano na 80 proc.
Jednocześnie synoptycy przestrzegają, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody.
Intensywne opady mogą spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, przy czym te mogą występować głównie na obszarach miejskich. Ostrzeżenie dotyczy dolnej część zlewni Nidy i Czarnej (Staszowskiej) oraz zlewnia Koprzywianki i do ujścia w Wiśle.
- Elektrolity - świetne na upały, ale nie zamiast wody
- Prof. Piotr Skarżyński: klimatyzacja to nasz sprzymierzeniec, ale...
dn/PAP
REKLAMA