Sprawa kopalni Turów. Prokuratura Krajowa punktuje orzeczenie WSA

Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie wobec postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.

2023-06-13, 14:28

Sprawa kopalni Turów. Prokuratura Krajowa punktuje orzeczenie WSA
Beata Szydło: Polscy sędziowie podejmując decyzje zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli. Foto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Łukasz Łapczyński powiedział IAR, że w zażaleniu wskazano na naruszenie przepisów postępowania, mające istotny wpływ na wynik sprawy. 

- Prokuratura Krajowa przystąpiła do sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i, po zapoznaniu się z materiałami postępowania, skierowała zażalenie na postanowienie tego sądu o wstrzymaniu wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia - wskazał prok. Łukasz Łapczyński.

- Kierując zażalenie, prokurator podniósł zarzuty naruszenia przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy - dodał rzecznik. Według prokuratury WSA wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji GDOŚ "pomimo braku uprawdopodobnienia przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej".

Zdaniem PK m.in. sąd nie wyjaśnił, "jakie konkretne zdarzenia czy okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku i nieodwracalne uszczerbki w mieniu".

REKLAMA

- Prokurator zwrócił uwagę, że podejmując decyzję w tej sprawie, sąd powinien działać transparentnie i należycie ją uzasadnić, tym bardziej że orzekał na posiedzeniu niejawnym, a sprawa odnosi się do zdarzeń szczególnie istotnych z punktu widzenia interesu społecznego, w tym dalszego zatrudniania kilku tysięcy osób - podkreślił prok. Łapczyński.

Wstrzymanie decyzji środowiskowej dla kopalni

31 maja br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał - do czasu rozpoznania skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów po 2026 r. Chodzi o decyzję GDOŚ z 30 września 2022 r. określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia.

"W ocenie sądu zaistniały przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku" - podawał WSA. Podkreślał jednocześnie, że wydane przez WSA postanowienie z 31 maja br. nie wstrzymuje pracy kopalni Turów. Jak przekazywał WSA, "postanowienie jest nieprawomocne, a stronom postępowania przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem".

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że obrona Turowa to polska racja stanu. Podkreślił, że rząd nie pozwoli zamknąć tej kopalni. Szef rządu i wicepremier Jacek Sasin rozmawiali dziś z pracownikami kopalni wegla brunatnego Turów - relacja Sylwii Białek (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Zażalenie inspektoratu środowiska

Z kolei minister klimatu Anna Moskwa informowała w piątek o tym, że zażalenie GDOŚ na postanowienie WSA w sprawie dotyczącej Turowa zostało wysłane. W poniedziałek poinformowano, że PGE GiEK złożyła zażalenie na postanowienie w sprawie kopalni Turów.

REKLAMA

(PAP) (PAP)
Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE]: Sprawa Turowa. Poseł PSL: mamy takie samo prawo do produkcji energii jak kopalnie w Niemczech czy Czechach:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej