Kiedy miałoby się odbyć referendum dot. kwestii relokacji migrantów? Rzecznik rządu wyjaśnia
- Terminy będą ustalane - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany, kiedy miałoby się odbyć referendum dot. kwestii relokacji migrantów w UE. Naszą wolą jest przede wszystkim to, aby to obywatele zdecydowali w tej ważnej sprawie - oświadczył.
2023-06-15, 16:42
Rzecznik rządu Piotr Müller oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytani przez dziennikarzy, kiedy ma się ono odbyć, zaznaczyli, że będzie to dopiero ustalane.
- Jeśli chodzi o terminy, to oczywiście one będą ustalane, natomiast naszą wolą jest przede wszystkim to, aby to obywatele zdecydowali w tej ważnej sprawie - mówił Müller.
Podkreślił jednocześnie, że wynik referendum będzie "jasną legitymacją polityczną, legitymacją obywateli".
REKLAMA
- Chcemy uzyskać mocniejszą, jasną legitymację, z którą będzie musiała liczyć się Bruksela. Musi być jasny sygnał, sygnał polityczny, że polskie społeczeństwo na tego typu sytuacje po prostu się nie godzi - mówił Müller.
Posłuchaj
Decyzja o relokacji spotęguje przemyt ludzi z Afryki
Rzecznik rządu ocenił, że relokacja migrantów spowoduje, że "w przyszłości gangsterzy, handlarze ludźmi, którzy za pieniądze realizują przemyt z krajów afrykańskich, arabskich, będą ten proceder prowadzili na dużo szerszą skalę".
Rzecznik PiS Rafał Bochenek zwrócił z kolei uwagę, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla polskiego państwa referendum może być zarządzone, dlatego PiS zdecydowało się na tego typu ścieżkę.
- Obywatele mają prawo decydować w tak kluczowej sprawie - podkreślił. - W najbliższych tygodniach będziemy na ten temat rozmawiać - zapewnił Bochenek.
REKLAMA
Polityk podkreślił jednocześnie, że przymusowa relokacja nie jest w interesie państwa polskiego i polskiej racji stanu. - Dlatego wszyscy polscy politycy, również w PE, powinni się jej sprzeciwiać - ocenił Bochenek.
W czwartek Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów i zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej. Za przyjęciem uchwały, której projekt złożyło PiS, głosowało: 242 posłów, 6 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 179 posłów - w tym większość członków klubu KO, a także wszyscy przedstawiciele Lewicy.
Posłuchaj
- Kontrowersyjny pakt migracyjny. Socjolog: solidarność nie może być obowiązkowa
- Kary za odmowę relokacji migrantów. Müller: będziemy je skarżyć we wszystkich możliwych procedurach unijnych
PAP/mn
REKLAMA
REKLAMA