Matura 2023. CKE podała wyniki egzaminu dojrzałości. Jak poszło uczniom?
Jak podaje CKE, "84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych zdało egzaminy maturalne". "11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu" - dodano.
2023-07-07, 11:22
Maturzyści poznali dziś wyniki majowych egzaminów. Mogli je sprawdzić w systemie internetowym lub w szkole. W maju maturę zdawał pierwszy rocznik uczniów, którzy kończyli czteroletnie liceum. Dla nich matura odbyła się w nowej formule.
84,4 proc. absolwentów zdało maturę
Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała w piątek, że "maturę zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych". Dodano, że "11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu".
Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 97 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki - 88 proc., a z języka angielskiego - 97 proc. - przekazała CKE.
Jak powiedział szef CKE Marcin Smolik na konferencji prasowej w MEiN spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 91,1 proc., a prawo do poprawki ma 6,4 proc.
REKLAMA
Z tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia maturę zdało 74,6 proc., a prawo do poprawki ma 18,4 proc.
Dwie formuły
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane były w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystąpili tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, szkoły artystyczne i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdawali maturę w starej formule (Formuła 2015).
Niezależnie od formuły maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz z dwóch ustnych: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
REKLAMA
Egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.
Próg zdawalności
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.
Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 98 proc. abiturientów, egzamin z matematyki - 94 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski - zdało go 98 proc.
Wśród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia pisemny egzamin maturalny z polskiego zdało 95 proc. abiturientów, egzamin z matematyki - 80 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski - zdało go 95 proc.
REKLAMA
Uśrednione wyniki
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z liceów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 66 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 71 proc. możliwych punktów, a z języka angielskiego - 85 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 57 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 51 proc., z języka angielskiego - 73 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Wyniki egzaminów ustnych
Wśród tegorocznych absolwentów z liceów ustny egzamin z języka polskiego zdało 99,5 proc. abiturientów, a egzamin z języka obcego zdało 99,1 proc. Średni wynik z egzaminu ustnego z języka polskiego to 73 proc. punktów możliwych do uzyskania, a z języka obcego - 82 proc..
Wśród tegorocznych absolwentów z techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia ustny egzamin z języka polskiego zdało 98,6 proc. abiturientów, a egzamin z języka obcego - 96,4 proc. Średni wynik z egzaminu ustnego z języka polskiego to 60 proc. punktów możliwych do uzyskania, a z języka obcego 67 proc.
REKLAMA
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Egzaminy poprawkowe odbędą się 21-22 sierpnia. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.
- Ustne egzaminy maturalne. Pierwszy raz od wybuchu pandemii COVID-19
- Rekrutacja na uczelnie. Jak zapisać się na studia?
- Minister Czarnek wzywał Zdanowską do "sprostowania kłamstwa". Teraz sprawa trafi do sądu
PAP/IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA