Prezydent Andrzej Duda o współpracy z Koreą Południową: znakomite perspektywy rozwoju
Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą są znakomite, w 2022 r. nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 miliardów dolarów - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk-Yeolem.
2023-07-13, 13:58
Przed rozpoczęciem konferencji w obecności prezydentów podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Koreą. Jak mówił później prezydent Duda, mają one niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej.
Prezydent Duda podczas oświadczenia podkreślał, że polsko-koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Korei na polskim rynku gospodarczym liczy sobie 34 lata. - Śmiało możemy więc powiedzieć, że zarówno koreańscy przedsiębiorcy znają znakomicie Polskę i Polaków, jak i Polacy znakomicie poznali koreańskich przedsiębiorców, a przede wszystkim koreańskie produkty - mówił Andrzej Duda. Wskazywał, że tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.
Intensyfikacja współpracy
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że w ciągu ostatnich lat pomiędzy Polską i Koreą Południową doszło do intensyfikacji współpracy, między innymi w zakresie rozwoju nowoczesnej gospodarki, bezpieczeństwa i infrastruktury. Andrzej Duda podkreślił, że współpraca między obydwoma krajami zacieśnia się między innymi w obszarze przemysłu zbrojeniowego.
- Bardzo zintensyfikowała się współpraca pomiędzy Polską a Koreą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię - podkreślił polski prezydent. W tym kontekście wskazał na dostawy do naszego kraju samolotów FA-50, czołgów K2 oraz armatohaubice K9.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda o zacieśnianiu współpracy między Polską i Koreą Południową (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
- Bardzo liczymy na to, że będziemy nie tylko kupować nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy w Korei, ale że przede wszystkim także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. Na tym bardzo nam zależy i w trakcie tej wizyty pana prezydenta o to właśnie zabiegamy - przyznał Andrzej Duda.
Zaznaczył, że nasze kraje współpracują też w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Wskazał, że podczas czwartkowej rozmowy poruszono kwestie związane z budową CPK, inwestycji w polskich portach oraz rozwoju współpracy handlowej w oparciu o polskie porty, a także z rozwojem sieci kolejowej. - Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju - mówił.
***
W ciągu ostatnich kilku lat Polska mocno zacieśniła współpracę gospodarczo-wojskową z Koreą Południową. Warszawa zamówiła czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie K239 Chunmoo oraz lekkie samoloty bojowe FA-50.
REKLAMA
Kolejny obszar bliskiej współpracy Warszawy i Seulu to energetyka jądrowa. Koncern Korea Hydro and Nuclear Power KHNP wraz z PGE i ZE PAK angażuje się w projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Posłuchaj
Prezydent o współpracy z Koreą Płd. w kontekście nowych techologii (IAR) 0:20
Dodaj do playlisty
Polskę i Koreę Południową łączy także obszar rozwoju infrastruktury. Rolę strategicznego doradcy Centralnego Portu Komunikacyjnego pełni Port Lotniczy w Inczon, który jest także w grze o zostanie partnerem strategicznym projektowanego lotniska.
Według wstępnych danych za 2022 rok, obroty handlowe pomiędzy Polską i Koreą osiągnęły rekordową wartość ponad 10 miliardów dolarów.
Pałac Prezydencki. Spotkanie z mediami Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Korei:
Czytaj więcej:
- Polscy piloci zakończyli szkolenie w Korei. Wkrótce rozpoczną loty na FA-50
- Kolejne czołgi K2 Black Panther dotarły do Polski. Trafią do 20 Brygady Zmechanizowanej
- Polska "krainą nowych możliwości". Koreańska agencja Yonhap relacjonuje wizytę prezydenta Yoon Suk-Yeol
IAR/PAP/nt
REKLAMA