Polska "krainą nowych możliwości". Koreańska agencja Yonhap relacjonuje wizytę prezydenta Yoon Suk-yeola
Współpraca w sektorze obronności, energetyce i przy odbudowie Ukrainy może sprawić, że Polska stanie się dla Korei Płd. "krainą nowych możliwości" - pisze w czwartek agencja Yonhap. Z trzydniową wizytą w Polsce przebywa obecnie prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol z małżonką.
2023-07-13, 13:16
"Polska jest kluczowym przyczółkiem dla K-Battery (koreańskiego przemysłu akumulatorowego) w Europie, a ostatnio stała się istotnym partnerem handlowym Korei wśród krajów europejskich" - podkreśla agencja Yonhap.
Rozwój relacji obu państw dotychczas skoncentrowany był na branży akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Eksport z Korei Płd. do Polski w tym sektorze wzrósł ponad 2,5-krotnie w porównaniu z okresem sprzed wejścia koreańskich firm na polski rynek.
Sprawa "podwójnego efektu"
W ubiegłym roku 27,2 proc. całkowitego eksportu z Korei do Polski stanowiły materiały katodowe. W Polsce przetwarzane są na ogniwa akumulatorowe. Agencja zauważa, że "oczekuje się dodatkowej współpracy na dużą skalę w przemyśle obronnym, elektrowni jądrowej i odbudowie Ukrainy".
Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska zdecydowała się na zakup dużej ilości broni. To wpłynęło na szybkie rozszerzenie dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności.
REKLAMA
"Od ubiegłego roku do maja wartość eksportu broni z Korei Płd. wyniosła 750 mln dolarów" - zaznacza agencja.
Za sprawą "podwójnego efektu" - jak agencja Yonhap określiła eksport materiałów katodowych i obronnych - Seul odnotował w ubiegłym roku nadwyżkę handlową z Warszawą w wysokości 6,67 mld dolarów. Tym samym nasz kraj stał się siódmym największym partnerem handlowym Seulu po Wietnamie, USA, Hongkongu, Indiach, Singapurze i Filipinach.
Agencja przypomina o zainteresowaniu Warszawy energetyką jądrową. Dzięki temu Polska jest uważana za kraj o wysokim potencjale dla eksportu koreańskiej technologii.
Podwaliny pod strategiczną współpracę
"Polska ze względu na sąsiedztwo z Ukrainą odegra kluczową rolę jako zaplecze w projekcie odbudowy Ukrainy" - podkreśla Yonhap.
REKLAMA
Proces ten ma się rozpocząć w przyszłości i Korea Południowa jest coraz bardziej nim zainteresowana.
- Polska jest centrum projektu odbudowy Ukrainy - powiedział w czerwcu Choi Sang-mok, główny doradca ekonomiczny w kancelarii prezydenta Republiki Korei.
"Dlatego ważne jest, aby z wyprzedzeniem położyć podwaliny pod strategiczną współpracę z Polską" - podsumowuje agencja Yonhap.
Z trzydniową wizytą w Polsce przebywa prezydent Korei Płd. Yoon Suk-yeol. W środę spotkał się z Koreańczykami mieszkającymi w Polsce. Oficjalna część wizyty rozpoczęła się we czwartek od powitania prezydenta i jego małżonki Kim Keon-hee przez polską parę prezydencką.
REKLAMA
Zaplanowano także spotkania m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA