Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Szef MON: bądźmy razem i okażmy szacunek tym, którym zawdzięczamy wolną Polskę

- Ofiara, poświęcenie i odwaga Powstańców Warszawskich stały się wartościami, które tworzą naszą tożsamość narodową - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w przeddzień 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

2023-07-31, 12:05

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Szef MON: bądźmy razem i okażmy szacunek tym, którym zawdzięczamy wolną Polskę
Szef MON: ofiara, poświęcenie i odwaga Powstańców Warszawskich stały się wartościami, które tworzą naszą tożsamość narodową. Foto: Twitter/MON

W filmie opublikowanym na Twitterze szef MON podkreślił, że Powstańcy Warszawscy zapisali jedną z najważniejszych, najbardziej tragicznych kart w historii Polski i polskiego oręża.

- Pięć lat okupacji nie złamało ich miłości do ojczyzny. Walczyli mężnie i ofiarnie z regularną niemiecką armią. W tym samym czasie Armia Radziecka zza brzegów Wisły obserwowała wykrwawiających się Polaków. Mimo, że po 63 dniach Powstanie zakończyło się militarną klęską, to ofiara, poświęcenie i odwaga Powstańców Warszawskich stały się wartościami, które tworzą naszą tożsamość narodową - ocenił Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że "jesteśmy spadkobiercami ich idei wolności".

<<< POWSTANIE WARSZAWSKIE: serwis specjalny portalu PolskieRadio24.pl >>>

REKLAMA

- Dziś jesteśmy silnym państwem i dumnym narodem. Naszą siłą jest tradycja, nowoczesne wojsko i zaangażowanie. W Polsce znamy cenę wolności, pamiętamy o naszych bohaterach - zaznaczył.

"Bądźmy tego dnia razem"

Jak mówił, godzina "W" co roku jest czasem manifestowania patriotyzmu oraz szacunku dla Powstańców, a także przywiązania do wartości, za które przelewali krew i oddawali życie.

- Bądźmy tego dnia razem, okażmy wspólnie szacunek i oddajmy hołd tym, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę - zaapelował.

REKLAMA

Jak mówił w Polsce, powstanie to "znacznie więcej niż słowo", oznacza "jakikolwiek brak zgody na grabież naszej ziemi" i "jakąkolwiek próbę zniewolenia narodu".

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

***

REKLAMA

Czytaj więcej:

***

***

IAR/PAP/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej