Historia referendów w III RP. Słaby wyniki plebiscytu Bronisława Komorowskiego

Jedno z najsłabszych pod względem frekwencyjnym referendów w III RP odbyło się w 2015 r. O jego organizacje wnioskował Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent. Do urn przyszło wtedy zaledwie 7,8 proc. osób uprawnionych do głosowania - ponad 2 mln osób. Referendum pochłonęło 71 mln zł.

2023-08-17, 11:21

Historia referendów w III RP. Słaby wyniki plebiscytu Bronisława Komorowskiego
Historia referendów w III RP. Słaby wyniki plebiscytu Bronisława Komorowskiego . Foto: PAP/Marcin Obara

W portalu PolskieRadio24.pl opisujemy historię referendów w okresie III RP. Dzisiaj przedstawiamy historię referendum przeprowadzonego na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego.  Wcześniej opisaliśmy już referenda akcesyjne i konstytucyjne, a także referenda uwłaszczeniowe z 1996 r. 

Referendum w 2015 r. zostało zapowiedziane po I turze wyborów prezydenckich. Prezydent RP Bronisław Komorowski skierował do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które zaplanowano na 6 września 2015 r.

W referendum Polacy odpowiadali na pytania, czy opowiadają się:

  • za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu;
  • za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa;
  • za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

- Termin referendum jest przewidziany na 6 września, już poza okresem wakacyjnym, tak aby stworzyć realną możliwość wzięcia udziału w głosowaniu jak największej liczbie Polaków - zaznaczył w 2015 r. Bronisław Komorowski na spotkaniu z dziennikarzami przed Urzędem Skarbowym Warszawa Śródmieście.

REKLAMA

Zobacz też:

Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy

Bronisław Komorowski nie uzyskał reelekcji na fotel prezydenta. 21 sierpnia nowowybrany prezydent Andrzej Duda przekazał do Senatu projekt postanowienia zarządzającego na 25 października - dzień wyborów parlamentarnych dodatkowe referendum w sprawie wieku emerytalnego, systemu funkcjonowania lasów państwowych, oraz obowiązku szkolnego sześciolatków. 4 września Senat nie wyraził zgody na jego przeprowadzenie.

Kampania i przebieg referendum

Zainteresowanie referendum osłabło od chwili jego zapowiedzenia do momentu jego przeprowadzenia. Według CBOS w lipcu 2015 r. tylko 49 proc. dorosłych Polaków deklarowało wiedzę o kwestiach, które 6 września będą poddane pod ogólnokrajowe referendum, a połowa (50 proc.) nie orientowało się, czego będzie ono dotyczyć.

Ponadto w lipcu 2015 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem znacząco spadło - zarówno wśród ogółu badanych, jak i respondentów pewnych głosowania w referendum - poparcie dla wprowadzenia
jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, a zwiększył się odsetek osób mających problem z zajęciem jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA

Zarejestrowano 133 podmioty uprawnione do prowadzenia kampanii. 2 września w TVP1 została wyemitowana została "Debata. Wszystko o referendum”.

6 września 2015 r. do urn referendalnych poszło zaledwie 2,38 mln osób, co dało 7,8 proc. frekwencji Referendum ogólnokrajowe Bronisława Komorowskiego pochłonęło z kasy państwa 71 mln zł.

Posłuchaj. Rozmowa z posłem Kukiz 15, Jarosławem Sachajko

Czytaj też:

prezydent.pl/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej