Donald Tusk "unieważnia" referendum. Poseł PiS: w czyim interesie?

- Donald Tusk czuje się zapędzony w kozi róg, nie za bardzo wie, jak ma się ustosunkować do referendum. Przecież PO podwyższyła wiek emerytalny, zabrała OFE i wyprzedawała majątek państwowy - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Barbara Dziuk.

2023-08-17, 08:00

Donald Tusk "unieważnia" referendum. Poseł PiS: w czyim interesie?
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej PO. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Podczas środowej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przedstawił nowe nazwiska, które pojawią się na listach Koalicji Obywatelskiej w październikowych wyborach. Mówił także, że "unieważnia referendum", które podczas posiedzenia Sejmu chce potwierdzić Prawo i Sprawiedliwość.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Donald Tusk nie ma takich mocy, aby unieważnić referendum. - Musimy się przyzwyczaić, że jego PR polega na tym, żeby wzbudzać kontrowersje, siać niepokój i wprowadzać grozę. Żyjemy w bezpiecznym państwie, wszystko w Polsce dzieje się zgodnie z konstytucją. Tusk działa na destabilizację i dezinformację, puszcza fake newsy. On cały czas kłamie - powiedziała Barbara Dziuk. 

Jej zdaniem referendum jest bardzo dobrą inicjatywą. - Zapewnia nam to konstytucja, niczego nowego nie wprowadzamy, tak stanowi polskie prawo. Natomiast Donald Tusk zazwyczaj naciąga prawo. Tak naprawdę reprezentuje interesy niemieckie, donosi na Polskę do Komisji Europejskiej. Chcemy zapytać Polaków o najważniejsze sprawy. To w referendum Polacy zdecydowali o członkostwie Polski w UE. Donald Tusk czuje się zapędzony w kozi róg, nie za bardzo wie, jak ma się ustosunkować do referendum. Przecież PO podwyższyła wiek emerytalny, zabrała OFE i wyprzedawała majątek państwowy. Tak naprawdę powinniśmy zapytać, kogo reprezentuje Donald Tusk. Czy polską rację stanu? Czy interesy niemieckie i rosyjskie? W tym jest sedno sprawy - podsumowała Dziuk. 

Posłuchaj

Barbara Dziuk gościem Stanisława Janeckiego (24 pytania - Rozmowa poranka) 20:42
+
Dodaj do playlisty

Pytania referendalne

Referendum ogólnokrajowe ma być przeprowadzone 15 października br. razem z wyborami parlamentarnymi. Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym dostosowuje przepisy tak, by referendum krajowe mogło odbyć się w tym samym terminie co wybory prezydenckie, parlamentarne lub do PE, poprzez - przede wszystkim - ujednolicenie godzin głosowania: od 7 do 21.

REKLAMA

Rada Ministrów proponuje, żeby Polacy odpowiedzieli na cztery pytania referendalne. Pierwsze brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Barbara Dziuk (poseł PiS)

Data emisji: 17.08.2023

Godzina emisji: 7.35

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej