Ruszyła akcja "4xNie. Tusk=Wyprzedaż Majątku". Śliwka: za rządów PO-PSL sprzedano tysiąc spółek
- Kontrakty, które za czasów rządów PO-PSL miały miejsce z Rosją, zostały przez nas zerwane. Możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy niezależni energetycznie. Na przestrzeni 8 lat rządów opozycji sprywatyzowano ogromną liczbę spółek - powiedział Andrzej Śliwka podczas akcji "#4xNie Tusk=Wyprzedaż Majątku".
2023-08-21, 06:50
W podwarszawskiej bazie paliw Orlen-Mościska sztab Prawa i Sprawiedliwości zainaugurował akcję "4xNie. Tusk=Wyprzedaż Majątku" związaną z referendum. "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie jedno z pytań, na które odpowiedzą Polacy w ogólnokrajowym referendum. które odbędzie się 15 października wraz z wyborami parlamentarnymi.
- Orlen wspiera polską gospodarkę i jest jednym ze 100 największych podmiotów na świecie, a PO prywatyzowała strategiczne spółki dla Polski pod względem bezpieczeństwa i wpuszczali rosyjski kapitał. Nie pozwolimy na wyprzedaż polskiego majątku. Państwowe spółki odgrywają kluczową rolę. Mamy jedne z najniższych cen paliw w UE i jesteśmy niezależni energetycznie - powiedział Śliwka.
Jacek Ozdoba przyznał, że Tusk wolałby Lufthansę zamiast LOT, wolałby lotnisko pod Berlinem zamiast CPK. - Orlen przez lata rządów Tuska był zagrożony, a od momentu przejęcia władzy w 2015 roku przez Zjednoczoną Prawicę jest symbolem dobrego i skutecznego działania. Tusk jest równoznaczny z wyprzedażą spółek skarbu państwa. W referendum pojawi się pytanie dotyczące wyprzedaży majątku państwowego. Cztery razy nie – taka jest nasza odpowiedź - dodał.
"Tusk=Wyprzedaż Majątku"
REKLAMA
Zjednoczona Prawica ruszyła z akcją "4xNie. Tusk=Wyprzedaż Majątku", która ma promować udział w referendum i być zarazem rozwinięciem tematu pierwszego pytania referendalnego - "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
Posłuchaj
Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas Dożynek Województwa Łódzkiego w Paradyżu apelował do mieszkańców, aby w referendum 15 października zagłosowali przeciw wyprzedaży majątku państwowego. Prezes PiS przekonywał, że najważniejsze gałęzie gospodarki nie mogą być prywatyzowane.
Jarosław Kaczyński podkreślił, że pytanie referendalne: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", odnosi się do podstawowej sprawczości państwa.
Jego zdaniem pytanie to dotyczy również spraw odnoszących się do każdej rodziny. - Co by było, gdyby w czasie tej zimy zabrakło opału, co by było, gdyby upadło górnictwo. (...) Dlatego tutaj też zdecydowanie musimy powiedzieć "nie". Bo chcemy mieć takie państwo, które może Polakom pomagać - mówił.
REKLAMA
Na przełomie lat 1989/1990, wraz z transformacją ustrojową, ówczesne władze rozpoczęły przygotowania do przemian własnościowych w naszym kraju. W 1990 roku rozpoczął się proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa. W założeniu proces prywatyzacji, czyli wyzbywania się przez Skarb Państwa własności przedsiębiorstw państwowych, był jednym z elementów transformacji gospodarczej, mającej dostosować gospodarkę narodową do warunków wolnego rynku.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, najwięcej przedsiębiorstw objęto procesem przekształceń własnościowych w początkowym okresie transformacji - ponad 1500 przedsiębiorstw w latach 1990-1991, ponad 1700 w 1992 roku i ponad 1500 w roku 1993 roku.
Czytaj więcej:
- Jarosław Kaczyński ujawnił pierwsze pytanie w referendum. Znamy jego treść
- PiS ujawniło drugie pytanie w referendum. Znamy jego treść
- PiS ujawniło trzecie pytanie w referendum. Dotyczy nielegalnej imigracji
- Czwarte pytanie referendalne. Minister Błaszczak ogłosił treść
dn/IAR/PAP
REKLAMA