"4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku". Müller: PO będzie realizować sprzedaż wielkich państwowych firm
- Politycy PO i ich eksperci nie kryją się z tym, że będą realizować sprzedaż wielkich państwowych firm. Ale to właśnie duże, państwowe przedsiębiorstwa gwarantują to, że polska gospodarka jest silna - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
2023-08-22, 08:20
We wtorek rano odbyła się konferencja prasowa z udziałem rzecznika PiS Rafała Bochenka i rzecznika rządu Piotra Müllera dotycząca pierwszego pytania w zaplanowanym na 15 października referendum.
Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu podkreślił, że kapitał ma narodowość, w związku z tym ważne jest to, by kluczowe spółki w Polsce należały do państwa lub polskiego właściciela. Podał przykład sektora bankowego i państwowych banków, które w trakcie pandemii były w stanie szybko uruchomić pomoc dla przedsiębiorców w ramach tarcz finansowych, a teraz "w największym stopniu" udzielają "kredytów 2 proc."
- My wiemy, że kapitał ma narodowość, dlatego tak ważne podmioty powinny być w polskich rękach. Pytanie, dlaczego dziś część opozycji wzywa do bojkotu referendum. Dlaczego nie chcą zagłosować w tym referendum przeciwko wyprzedaży majątku narodowego? Dlaczego partia Donalda Tuska, partia Janusza Lewandowskiego, który zajmował się prywatyzacją, nie chce jasno wyrazić swojego zdania? Ponieważ obawiają się, że jeśli frekwencja będzie wystarczająco wysoka, nie będą mogli w przyszłości podejmować decyzji, z których słynęli w ostatnich latach. Podobnie jest w przypadku wieku emerytalnego. Tutaj też Lewica nie wiadomo dlaczego tak się zachowuje. Nie chce, by rozstrzygnięcie pytania dotyczącego wieku emerytalnego miało charakter wiążący - mówił Müller.
Rafał Bochenek zauważył również, że "Prawo i Sprawiedliwość prowadzi inną politykę niż nasi poprzednicy". - Prowadzimy politykę, która dąży do wzmacniania polskiej gospodarki, polskiej bankowości. Banki państwowe to pewne wehikuły czasowe, dzięki którym można realizować ambitne projekty. Dzięki polityce Prawa i Sprawiedliwość państwo kontroluje większość sektora bankowego w Polsce. To daje gwarancję na stabilność polskiej gospodarki - mówił.
REKLAMA
"4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku"
Sztab PiS prowadzi akcję "4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku" związaną z referendum. Jedno z pytań, na które odpowiedzą Polacy w ogólnokrajowym referendum, będzie dotyczyło wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw.
Posłuchaj
W latach 1999-2017 Pekao S.A. był kontrolowany przez UniCredit. W 2017 roku zakończył się proces nabycia akcji Banku Pekao S.A. przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju - doszło do repolonizacji banku.
Referendum ogólnokrajowe
Ogólnokrajowe referendum zaplanowano na 15 października. Tego dnia odbędą się też wybory parlamentarne.
W referendum padną cztery pytania. Pierwsze z nich brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
REKLAMA
dn/IAR/PAP
REKLAMA