Miliony Polaków mieszka w blokach z wielkiej płyty. Choć popularne, wymagają modernizacji

Bloki z tzw. wielkiej płyty powstawały w Polsce masowo od lat 50-tych, ale prawdziwy rozkwit "wielkopłytowego" budownictwa przypadł na lata 70-te. Mimo, że takie budynki mają już swoje lata, to nie słabnie ich popularność. Obecnie mieszka w nich około 12 milionów Polaków.

2023-09-04, 07:18

Miliony Polaków mieszka w blokach z wielkiej płyty. Choć popularne, wymagają modernizacji
W blokach z wielkiej płyty mieszka ok. 12 milionów Polaków. Foto: Shutterstock/DarSzach

Za budową bloków z wielkiej płyty przemawiała przede wszystkim szybkość. Opracowane modele budowy, umożliwiały szybką produkcję elementów, które były montowane na placu budowy. Niestety upływ czasu nie działa korzystnie na stan takiego budownictwa. Przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. standardy, jakie obowiązywały w czasach, kiedy budynki powstawały. 

Modernizacja budynków

Jednym z problemów jest kwestia termomodernizacji. Z danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z 2019 roku wynika, że spośród 60 tys. budynków wielorodzinnych w Polsce wybudowanych z wielkiej płyty około 50 tys. to domy zbudowane z płyty trójwarstwowej bez przeprowadzonej termomodernizacji. Od kilku lat rząd prowadzi dofinansowania prac związanych z ociepleniem takich budynków. To jednak nie wszystkie wyzwania, jakie stoją przed mieszkańcami takich osiedli.

Eksperci podkreślają, że lokatorzy bloków z wielkiej płyty mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo, ponieważ każdy budynek przechodzi szczegółowe kontrole dotyczące jego bezpieczeństwa. Jednak nie da się ukryć, że budowane kilka dekad temu nieruchomości wymagają rewitalizacji.

REKLAMA

Poza termomodernizacją, która pomoże w obniżeniu kosztów ogrzewania, budynki wymagają m.in. także wzmocnienia. W związku z tym w 2020 roku powstał Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który do 2030 roku zamierzał przeznaczyć na ten cel prawie trzy miliardy złotych.

Mimo że od przemian ustrojowych nad Wisłą powstają nowoczesne osiedla i apartamentowce, to popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty wcale nie słabnie. Polaków kusi przede wszystkim niższa cena tych nieruchomości, ale również lokalizacja. Powstawały one bowiem w atrakcyjnych obecnie punktach wielu miast i miejscowości. Bloki z wielkiej płyty, mimo że już wiekowe, nadal mają przed sobą przyszłość.

Czytaj także w tvp.info: Premier Morawiecki zapowiada nowy program PiS: „Przyjazne Osiedle”

Propozycje Prawa i Sprawiedliwości

- PiS proponuje program "Przyjazne Osiedle" - modernizacji i rewitalizacji tysięcy bloków w osiedlach z wielkiej płtyty; chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi mieszkających w osiedlach z wielkiej płyty - powiedział w najnowszym spocie opublikowanym na portalu "X" premier Mateusz Morawiecki. 

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w poniedziałek pierwszą propozycję programową. Partia będzie prezentować kolejne propozycje w tygodniu, aż do konwencji programowej w Koninie, w sobotę 9 września. Tam partia przedstawi całość programu. 

Czytaj także:

dz/ PR24.pl, morizon.pl, rp.pl/pap/iar


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej