PiS zapowiada emerytury stażowe. Wyjaśniamy, komu i na jakich warunkach będą przysługiwać

2023-09-10, 14:40

PiS zapowiada emerytury stażowe. Wyjaśniamy, komu i na jakich warunkach będą przysługiwać
Konwencja PiS. Partia zapowiedziała emerytury stażowe. Foto: Shutterstock.com/I Wei Huang

Wprowadzenie emerytur stażowych - 38 lat dla kobiet i 43 dla mężczyzn - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", nową propozycję ocenia jako rezultat wieloletnich starań "Solidarności" w tej sprawie. Wyjaśniamy, kto będzie mógł liczyć na emeryturę stażową oraz na jakich zasadach będą przyznawane.

9 września prezes Jarosław Kaczyński przedstawił "osiem programowych konkretów". Jednym z nich jest zapowiedź wprowadzenia emerytur stażowych. - W roku 1980, w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś [sobota - red.] mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn - ogłosił prezes PiS.

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" powiedział, że nowa propozycja PiS to też rezultat wieloletnich starań "Solidarności" w tej sprawie. Gość Polskiego Radia 24 mówił, że emerytury stażowe mają w sobie element motywujący dla pracowników. - Jeżeli będę pilnował, żeby moje umowy były oskładkowane, żebym pracował w sposób legalny - najlepiej na umowie o pracę - i te składki będą odprowadzane od pełnej wysokości moich wynagrodzeń, a nie, że część dostaję do ręki, a część pod stołem i od tego nie płacę, to szybciej ten kapitał uzbieram i szybciej będę mógł z takiej emerytury skorzystać. I to jest właśnie ten element motywujący, o którym mówił przewodniczący Piotr Duda - wyjaśnił Marek Lewandowski.

Posłuchaj

Marek Lewandowski z "Solidarności" o propozycji PiS ws. emerytur stażowych (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Emerytury stażowe. Zasady przechodzenia

Zobacz także na i.pl: Znamy szczegóły emerytur stażowych. Minister Marlena Maląg ujawnia konkrety projektu

Czym tak naprawdę są emerytury stażowe? Główna zasada jest prosta - przejść na emeryturę wcześniej, po przepracowaniu określonej liczby lat. Chodzi o to, żeby nie czekać do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Oznacza to, że z tego przywileju mogłyby skorzystać osoby, które rozpoczęły pracę bardzo wcześnie - na przykład tuż po skończeniu szkoły lub też w trakcie trwania studiów. Ideą emerytur stażowych jest również możliwość zakończenia długiej i często odbijającej się na zdrowiu pracy zawodowej. Wiele osób może z ulgą przyjąć to, że ma taką możliwość.

Jak wyjaśniają eksperci, takie wcześniejsze przejście na emeryturę stażową wcale nie musi oznaczać końca pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej pracować (nawet na część etatu) i równocześnie pobierać emeryturę stażową.

Zobacz także w tvp.info: Zapowiedź emerytur stażowych. Piotr Duda mówi o wielkim sukcesie

Jaka wysokość emerytury stażowej?

Wiele osób zastanawia się, czy emerytura stażowa nie będzie znacząco niższa niż "normalna". Obowiązujące przepisy zakładają, że emerytura stażowa nie będzie mogła być niższa od emerytury minimalnej (w 2023 roku emerytura minimalna wynosi 1588,44 zł brutto). 

Podstawą do obliczenia wysokości emerytury stażowej, tak jak tej "tradycyjnej", będą środki na koncie w ZUS, zgromadzone przez ubezpieczonych przez cały okres, w których odprowadzali składki na ubezpieczenie emerytalne  oraz wskaźnik średniego dalszego trwania życia w momencie przechodzenia na emeryturę.

Czytaj także w tvp.info: Konkrety PiS. Na czym polega emerytura stażowa? [WIDEO]

Zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą wprowadzenia emerytur stażowych skomentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malag. - Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo Polaków, w tym również polskich rodzin pod względem finansowym. Poprzez wprowadzenie emerytur stażowych w sposób kompleksowy podchodzimy do uporządkowania tej dziedziny życia, dając obywatelom kolejną możliwość wyboru, kiedy przejść na emeryturę" - powiedziała Maląg. 

Czytaj również na wpolityce.pl: O długiej drodze Polaków do silnego państwa. Kaczyński: „Chcemy, by cały nasz naród został nobilitowany"

Zastrzegła, że "przejście na emeryturę stażową jest możliwością, a nie obowiązkiem". - Jeśli ktoś chce pracować dłużej, to wciąż ma taką możliwość - podkreśliła szefowa MRiPS. - Musimy jednak zwrócić uwagę na kobiety, które pracują w trudnych warunkach, które z różnych powodów - np. stanu swojego zdrowia - nie są w stanie dłużej pracować - wskazała minister Maląg.

Zaznaczyła, że "rząd Zjednoczonej Prawicy jest odpowiedzialny i wprowadza określone zmiany w momencie, kiedy budżet państwa jest na tego gotowy". Minister wspomniała również, że podczas rozmów strony rządowej z NSZZ "Solidarność" prowadzone były rozmowy w sprawie emerytur stażowych.

Czytaj na i.pl: Elżbieta Witek na konferencji programowej PiS w Końskich: Naszym domem jest nasza ojczyzna, a fundamentem polska rodzina

Ukłon w stronę Solidarności 

Dr Andrzej Anusz w sobotę w rozmowie z Polskim Radiem 24 przyznał, że zapowiedź wprowadzenia emerytur stażowych to "swoisty ukłon w stronę Solidarności". 

- Wiemy że te kwestie były od dłuższego czasu negocjowane ze związkiem zawodowym i ogłoszenie dzisiaj [sobota - red.] tego programu na konwencji PiS jest gestem wobec Solidarności, także pokazaniem, że PiS z NSZZ "Solidarność" nie tylko ze względów historycznych, ale i w bieżących kwestiach ma bardzo ścisłe więzi - powiedział w rozmowie. 

Czytaj także w i.pl: Porzucony chleb na konwencji Koalicji Obywatelskiej. Czy to weryfikacja słów Donalda Tuska?

Anusz ocenił ten punkt programu PiS jako "bardzo ciekawy i precyzyjny", dodał że przedstawione propozycje programowe można widzieć jako całość. - Wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego miało charakter pewnej ramy, mówił przede wszystkim o wartościach, do których program Zjednoczonej Prawicy będzie się odwoływał, to fundament, na którym te ostatnie pięć tygodni kampanii będzie się toczyło - zaznaczył.

Emerytury stażowe. "Wizytówka obozu rządzącego"

- Widzę tu pewnie pakiet wynikający z dotychczasowego programu Prawa i Sprawiedliwości. W dużym stopniu są to programy o charterze społecznym i specjalnym, które po 2015 stały się wizytówką obozu rządzącego. To 500 plus, które dziś zamienia się w 800 plus, kwestia programu darmowych leków, który zostaje teraz rozszerzony czy program bezpłatnych autostrad. To są elementy programów socjalnych, dziś ich ukoronowaniem jest kwestia emerytur stażowych - stwierdził gość audycji. 

Czytaj również: 

[ZOBACZ TAKŻE] Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP/PR24/gstfi.pl/mm

Polecane

Wróć do strony głównej