more_horiz
Wiadomości

Debata "Najważniejsze wybory" Polskiego Radia 24 i "Super Expressu". Tak odpowiadali politycy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 20:23
Zakończyła się debata "Najważniejsze wybory" organizowana przez Polskie Radio 24 i "Super Express". Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami polityków.
Debata Najważniejsze wybory Polskiego Radia 24 i Super Expressu. O tym mówili politycy
Debata "Najważniejsze wybory" Polskiego Radia 24 i "Super Expressu". O tym mówili politycyFoto: Polskie Radio 24

Zakończyła się debata "Najważniejsze wybory" organizowana przez Polskie Radio 24 i "Super Express". Udział w niej wzięli: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (KO), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) oraz Dariusz Kacprzak (Bezpartyjni Samorządowcy).

Czytaj także:


Pierwsza część debaty składała się z dwóch rund pytań zadawanych uczestnikom w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd. Druga część polegała na tym, że każdy uczestnik debaty zadawał dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty.

***

Pytanie: "Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować"

Marcin Kierwiński (KO) stwierdził, że "władza musi oszczędzać na sobie". - Nie ma powodu, by pieniądze były przeznaczone na nominatów władzy i by wspierać propagandę rządzących - powiedział. Zdaniem Anny Marii Żukowskiej (Nowa Lewica) "należy odzyskać pieniądze z KPO". - Z winy PiS czekamy na nie do dziś, z tych pieniędzy można finansować na przykład budowę mieszkań, wzrost PKB, czy służbę zdrowia. Lewica jest za tym, by inwestować w zdrowie i odzyskać pieniądze z KPO - podkreśliła.

Czytaj także w tvp.info: PO nie wprowadziła emerytur stażowych. Prof. Krysiak: w takiej kondycji był ZUS za Tuska

Jakie zdanie ma na ten temat Dariusz Kacprzak (Bezpartyjni Samorządowcy)? - Trzeba powiedzieć, jak zadłużenie wygląda, nie jest ono gigantyczne. Odpowiedź nie jest oczywista, jak uważa pan Kierwiński. [...] Inwestycje na rozwój, jak najbardziej tak, ale pytanie nie jest oczywiste - stwierdził.

Z kolei zdaniem Radosława Fogla (PiS) "zadłużenie zostało ograniczone". - Dług po naszych poprzednikach wynosił 51,3 proc. Dziś to 48,1 proc., więc jest ono niższe, niż było, nie można mówić o wzrastającym zadłużeniu państwa. Uszczelniliśmy budżet państwa - powiedział.

Debata "Najważniejsze Wybory" Debata "Najważniejsze Wybory" Polskiego Radia 24 i "Super Expressu"

Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) stwierdziła, że "trzeba wzmacniać tych, którzy budują kapitał". - Po 15.10 trzeba zrobić białą księgę i zobaczyć, jak działa polska gospodarka. Trzeba redukować wydatki jak na przykład pieniądze na TVP - mówiła. Krzysztof Bosak (Konfederacja) powiedział, że "Polska zadłuża się w szalonym tempie".

***

Pytanie: "Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?"

Marcin Kierwiński (KO) odpowiedział, że "realnym zagrożeniem dla szpitali jest ich zadłużanie".

Zobacz również w Niezależna.pl: "Pamiętam czasy, kiedy rodzinom odbierano dzieci z powodu biedy". Dróżdż o znamiennym przemówieniu w Końskich

Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica) stwierdziła, że nie jest za tym, by prywatyzować przedsiębiorstwa państwowe. Jak dodała: "Służba zdrowia jest fundamentem państwa. Nie ma zgody na to, by majątek publiczny był sprzedawany, bo to nasz majątek".

Co odpowiedział Dariusz Kacprzak (Bezpartyjni Samorządowcy)? - Nie należy sprzedawać szpitali, ale szpitale powinny prowadzić samorządy, ponieważ najlepiej je znają. Trzeba jednak zreformować NFZ, opowiadany się za kasami chorych - mówił.

Zdaniem Radosława Fogla (PiS) "prawo do opieki zdrowotnej jest zapisane w konstytucji". - Trzeba zerwać z logiką Tuska, czyli wyprzedaży majątku narodowego. Poseł Kierwiński skupił się na szpitalach, ale nie na spółkach strategicznych.

Debata "Najważniejsze Wybory" Polskiego Radia 24 i "Super Expressu" Debata "Najważniejsze Wybory" Polskiego Radia 24 i "Super Expressu"

Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) stwierdziła: "Nie jesteśmy za prywatyzacją - na przykład szpitali. Prawo do zdrowia to prawo każdego. Musi być ono zapewnione. Proponujemy zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną, by ludzie nie umierali w kolejkach. Proponujemy na przykład, by były dostępne badania profilaktyczne na poziomie 50. czy 60. roku życia - wymieniała.

Krzysztof Bosak (Konfederacja) stwierdził, że "w Polsce funkcjonują szpitale prywatne". - Bywają prowadzone przez rząd czy uniwersytety, o nich decyduje właściciel. System kontroli kosztów jest źle jest zorganizowany - sprzyja zadłużaniu. Potrzebujemy systemów konkurencyjnych. Jest masa spółek, które powinny zostać sprzedane - stwierdził.

***

Pytanie: "Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, to z jakich kierunków i w jakiej ilości?"

Marcin Kierwiński (KO) stwierdził, że "Polska potrzebuje konkretnej polityki migracyjnej". - By wiedzieć, z jakiego kierunku i czy sprowadzać. Teraz sprowadza się do nas "bocznymi drzwiami" ludzi z krajów afrykańskich i azjatyckich. Tak wygląda polityka PiS - zakończył.

Zdaniem Anny Marii Żukowskiej (Nowa Lewica) "każdy będzie ratował swoje dzieci, by wyjechać z miejsc, gdzie temperatura jest taka, że nie da się żyć". - Potrzebujemy migracji, także nasz rynek - dodała.

Co powiedział Dariusz Kacprzak (Bezpartyjni Samorządowcy)? - Mamy racjonalne podejście, badamy rynek pracy i to jak migranci mogą rozwijać nasz kraj. Jesteśmy przeciw migrantom socjalnym, którzy korzystają z zasiłków, ale nie pracują. Nasze państwo prowadzi fatalną politykę migracyjną, my opieramy się na polityce Australii, opartej na kulturze i nowoczesności. Nie ściągajmy tych obcych kulturowo - argumentował.

Co odpowiedział Radosław Fogiel (PiS)? - Nie ma naszej zgody na migrację przymusową, nie będziemy płacić za migracyjne błędy innych krajów. Nie pozwolimy na sceny jak na przykład w Szwecji.

Zdaniem Agnieszki Buczyńskiej (Polska 2050) "nie ma u nas dobrze opracowanej polityki migracyjnej". Krzysztof Bosak (Konfederacja) stwierdził, że "rząd Morawieckiego otworzył najszerzej drzwi na migrację". - Powinniśmy przyjmować taką migrację, która by się mogła integrować z naszym narodem. Z badań wynika, że rząd PiS lepiej traktuje Ukraińców jak Polaków, z tym trzeba skończyć, stawić warunki, a nie przywileje - mówił.

***

Pytanie: Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 r.?

Jak powiedział Marcin Kierwiński (KO) "waloryzacja powinna być procentowa, a w przypadku inflacji powyżej 5 proc. powinna być dwukrotna, by emeryci mogli przetrwać na trudnym runku".

Z kolei zdaniem Anny Marii Żukowskiej (Nowa Lewica) "waloryzacja powinna być dwukrotna, gdy inflacja przekracza 6 proc." - Ale to nie wystarczy, PiS mówi, że się troszczy o seniorów, ale to nieprawda - dodała.

Dariusz Kacprzak (Bezpartyjni Samorządowcy) powiedział, że "istnieje nierównomierność między kobietami a mężczyznami, kobiety są poszkodowane, bo krócej pracują".- Trzeba uwzględnić tę dysproporcję. Jeśli chodzi o waloryzację, jestem zwolennikiem waloryzacji kwotowej. To byłoby sprawiedliwie społecznie - argumentował.

Co odpowiedział Radosław Fogiel (PiS)? - Zasady dotyczące emerytur obowiązują od lat. W tym roku emeryci dwukrotnie otrzymali waloryzacje, inflacja spada, więc decyzję będziemy podejmować pod koniec roku - stwierdził konkretnie.

Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) zaznaczyła, że "waloryzacja nie pozwala na normalną egzystencję, potrzeba sprawnego państwa". Z kolei Krzysztof Bosak (Konfederacja) odpowiedział: "Szaleństwo trzeba zatrzymać". - Odrzucamy łapówkę wyborczą. Jesteśmy za waloryzacją w kontekście inflacji - mówił.


***

Debatę poprowadzili redaktor naczelny Polskiego Radia 24 Krzysztof Świątek oraz dziennikarz "Super Expressu" Jacek Prusinowski.

[ZAPIS TRANSMISJI]:

PR24/se.pl/IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także