Akcja poszukiwawcza w kopalni Pniówek. Nowy komunikat rzecznika JSW
- Ratownicy w dalszym ciągu nie odnaleźli siedmiu zaginionych od kwietnia 2022 r. w kopalni Pniówek górników - poinformował w komunikacie prasowym rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Siemieniec.
2023-09-10, 23:05
Kolejna już akcja poszukiwawcza rozpoczęła się o godz. 6.00 w sobotę. Rzecznik JSW poinformował w niedzielę, że w dalszym ciągu ratownicy poszukują zaginionych w kopalni Pniówek górników.
"Akcja ratownicza prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach cieplnych. Ratownicy przebili się do chodnika nadścianowego N-12 i rozpoczęli wstępną penetrację wyrobiska. Na spenetrowanym odcinku wyrobiska nie odnaleziono zaginionych. Na odcinku chodnika N-12 od przebicia w kierunku ściany N-6 penetracja nie jest możliwa z uwagi na brak przewietrzania i wysoką temperaturę i wilgotność (ok. 40 st. C i blisko 100 proc. wilgotności)" - podkreślił w wiadomości prasowej Siemieniec.
Zaplanowany jest już kolejny etap akcji, na którym ratownicy będą wprowadzać do chodnika N-12 lutniociąg, aby przewietrzyć i wychłodzić odcinek wyrobiska. Po uzyskaniu odpowiednich warunków klimatycznych wznowione zostaną poszukiwania.
REKLAMA
Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 50 zastępów ratowniczych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Zobacz także w i.pl: JSW: ruszyła akcja poszukiwawcza siedmiu zaginionych górników w kopalni Pniówek
Nie wiadomo, jak długo potrwają poszukiwania górników, ponieważ postęp prac ratowników jest uzależniony od warunków, jakie napotkają podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
***
20 kwietnia 2022 r. w ścianie N-6 należącej do JSW kopalni Pniówek, 1 tys. metrów pod ziemią, kwadrans po północy doszło do wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się 42 pracowników. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać.
REKLAMA
Po godz. 3 nastąpił drugi wybuch metanu. W zagrożonym rejonie pozostało siedmiu pracowników, w tym zastęp ratowniczy. Dzień później nastąpił kolejny wybuch metanu. Kierownik akcji ratowniczej podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 przy pomocy tam izolacyjnych. Akcja została przerwana 2 maja ub. roku.
W wyniku wybuchów metanu życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu nadal uważanych jest za zaginionych. Pozostali oni za tamami, które po katastrofie odgrodziły rejon pożaru od pozostałych wyrobisk.
Komunikat można również przeczytać w tym miejscu.
PAP/pb
REKLAMA
REKLAMA