Premier Morawiecki: Polskę i Koreę Płd. łączy obrona pokoju i cywilizacji
- Nasze kraje choć oddalone od siebie, mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z premierem Republiki Korei Han Duck-soo na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
2023-09-13, 12:35
- Bardzo dziękuję za wizytę tutaj, w Polsce. Ona podkreśla rolę przyjaźni, ale także pogłębionej współpracy między Polską a Koreą. Nasze kraje choć oddalone od siebie, mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Mamy doświadczenia w życiu w cieniu potężnego sąsiada. To, co dziś Rosja robi na Ukrainie powoduje, że dzielimy te same obawy i nadzieje co do przyszłości - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, "Polska i Korea choć po dwóch stronach świata, są także po dwóch stronach Rosji". - Dzielimy jednak jedną stronę obrony cywilizacji i pokoju i to nas łączy. To powoduje, że mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych - dodał.
Czytaj więcej na i.pl: Rosyjsko-niemieckie wpływy na Polskę trwają od lat. Tak można je dostrzec
Spotkanie premierów Polski i Korei Płd.
Wskazał, że wraz z premierem Republiki Korei Han Duck-soo rozmawiał o tym, że "oba kraje wspólnie dzielą pogląd na to, że najlepszą tarczą obronną jest silna gospodarka, bo z niej wynika również zdolność do budowy silnej armii". - Potrafimy wykorzystać zmiany, które zachodzą w gospodarce światowej i Polska na tym korzysta. Dzisiaj [środa - red.] razem z premierem Korei rozmawiamy o kolejnych filarach naszej strategicznej współpracy - podkreślił szef rządu.
REKLAMA
- Wzrost gospodarczy Polski. Ryszard Czarnecki: powinniśmy należeć do G20
- Korea Płd. kluczowym dostawcą uzbrojenia dla Polski. "Ich przemysł ma duże zdolności produkcyjne"
- My w tym strategicznym partnerstwie czerpiemy zarówno z doświadczeń jak i z technologii i z coraz większej liczby firm koreańskich, które tutaj, w Polsce, tworzą nowe miejsca pracy. Według wstępnych danych obroty za 2022 r. między Polską a Koreą sięgnęły wartości ponad 10 mld dolarów. To pokazuje na dynamikę rozwoju gospodarczego, handlowego między naszymi państwami - powiedział.
Rozwój polskiej armii
Premier Mateusz Morawiecki wskazał również, że "obecnie przed Polską wielkie zadanie budowy jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie". - Chcemy czerpać z technologii tych, którzy ją mają teraz na najwyższym poziomie - wskazał. - Chcemy opierać się na najlepszych rozwiązaniach w dziedzinie wojskowości. Pierwsze czołgi K2, armatohaubice K9 przybyły do Polski jeszcze w zeszłym roku, zgodnie z obietnicami. W lipcu tego roku przybyły do Polski pierwsze samoloty FA-50, w sierpniu dostarczono pierwszą wyrzutnię Chunmoo - przypomniał.
Posłuchaj
- O kolejnych dostawach tego sprzętu rozmawiałem z panem premierem Korei, a za chwilę będziemy w pogłębiony sposób omawiać wszystkie dostawy - zapowiedział, zaznaczając, że "Korea Płd. i jej nowoczesny sprzęt jest bardzo skuteczny". - Na naszych oczach ten sprzęt, z produkcją w Polsce, staje się istotnym filarem naszego bezpieczeństwa w przyszłości - podkreślił szef rządu.
REKLAMA
Czytaj także w TVP Info: Piotr Duda: Tusk się nie zmienił
- Jeżeli w stosunkach międzynarodowych można mówić o przyjaźni, to właśnie w taki sposób budowana jest przyjaźń i partnerstwo między Polską a Koreą. Wspólnie działamy na rzecz bezpieczeństwa w Europie, Azji i na całym świecie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Współpraca polsko-koreańska
Z kolei premier Korei Południowej Han Duck-soo podkreślił, że Polska jest pierwszym państwem z Europy Środkowej, w którym działalność rozpoczęły koreańskie firmy. Polityk mówił, że obecnie w Polsce działa ponad 600 koreańskich przedsiębiorstw, które zatrudniają 22 tysiące ludzi.
Posłuchaj
- Ponadto, w ubiegłym roku osiągnęliśmy rekordowy obrót handlowy, sięgający około 10 miliardów dolarów, mimo pandemii, niestabilności geopolitycznej i złej sytuacji gospodarczej na świecie - powiedział. Dodał też, że Korea nawiązała partnerstwo strategiczne z Polską w 2013 roku.
REKLAMA
Czytaj także w TVP Info: Setki zlikwidowanych jednostek wojskowych. Kidawa-Błońska: PO modernizowała armię
Podczas spotkania premierzy Polski i Korei Południowej obejrzeli także najnowszy sprzęt wojskowy, który jest na wyposażeniu polskiej armii - między innymi samoloty FA-50, które Polska kupiła od Korei.
- Szef MON: Putin chce odbudować imperium, naszą odpowiedzią jest wzmacnianie polskiej armii
- "W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność". Jasna deklaracja prezydenta
ng/Twitter/IAR
REKLAMA
REKLAMA