more_horiz
Wiadomości

Będzie wsparcie dla sadowników i plantatorów po stratach w wyniku niepogody. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 16:37
Dobra wiadomość dla sadowników i plantatorów. Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił w piątek "program wsparcia skierowany do sadowników oraz plantatorów truskawek i krzewów owocowych, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków wiosennych, gradu i huraganu". Sadownicy mogą liczyć na 5 tys. zł pomocy do 1 ha, a  plantatorzy na 2,5 tys. zł.
Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił pomoc dla sadowników i plantatorów, którzy ponieśli straty z powodu pogody
Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił pomoc dla sadowników i plantatorów, którzy ponieśli straty z powodu pogodyFoto: Shutterstock/Damian Lugowski&https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Szef resortu rolnictwa Robert Telus gościł w piątek w ekologicznym gospodarstwie sadowniczym "EkoMarchaty" pod Białą Rawską w woj. łódzkim. W przededniu Europejskiego Dnia Ekologii UE promował tam polskie produkty ekologiczne.

- Chcemy promować produkt ekologiczny, bo jest to z korzyścią dla rolnictwa, rolników, ale przede wszystkim dla konsumentów. Chciałbym, żebyśmy uświadamiali siebie nawzajem, jak ważny jest ten ekologiczny listek umieszczany na produktach kontrolowanych w całym łańcuchu produkcji - poinformował minister rolnictwa.

Wsparcie dla poszkodowanych przez pogodę

Robert Telus ogłosił także program wsparcia finansowego skierowany do sadowników oraz plantatorów truskawek i krzewów owocowych, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków wiosennych, gradu i huraganu.

- Byłem niedawno w powiecie myślenickim i widziałem, jak dużo zniszczeń wyrządził grad w jabłkach. Dlatego ogłaszamy ten program pomocy. Jest on skierowany do sadowników, ale także dla plantatorów truskawek oraz krzewów owocowych - tłumaczył.

Zobacz na i.pl: Przełom w relacjach z Kijowem? Telus: Cieszę się, że Ukraina zaczęła rozmawiać z Polską w sprawie produktów rolnych

Poziom pomocy

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że odszkodowania za straty poniesione w tym roku zostaną wypłacone jeszcze w 2023 r. Będzie można uzyskać 5 tys. zł za 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych oraz 2,5 tys. zł za 1 ha powierzchni owocujących upraw krzewów owocowych i truskawek. - Takiej wysokiej pomocy jeszcze nie było - podkreślił Robert Telus.

Zobacz na TVP Info: Telus: Zakaz wwozu zboża jest też w interesie Ukrainy

Nabór wniosków do 20 października

Na stronach ministerstwa rolnictwa czytamy, że nabór wniosków dla sadowników będzie trwał od 5 do 20 października. W przypadku wsparcia dla plantatorów - resort podał - że nabór będzie obowiązywał od 6 do 20 października.

O pomoc będą mogli wnioskować rolnicy, w których gospodarstwach w 2023 roku powstały szkody w owocujących uprawach drzew owocowych lub upraw krzewów owocowych i truskawek w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni występowania tych upraw i które to szkody wynikały z przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu.

Wnioski trzeba będzie złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz dostępny będzie na stronie internetowej ARiMR. 

Czytaj także:


PAP/kg

Zobacz także

Zobacz także