more_horiz
Wiadomości

Uwaga! Oszuści podszywają się pod aplikację mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 12:43
Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK wydał ostrzeżenie przed oszustami, którzy wykorzystują wizerunek aplikacji mObywatel w rozsyłanych wiadomościach, by wyłudzić pieniądze.
NASK ostrzega przed oszustami podszywają się pod aplikację mObywatel
NASK ostrzega przed oszustami podszywają się pod aplikację mObywatelFoto: Shutterstock/Kuba Kwiatkowski&Gorodenkoff

"W nowej kampanii phishingowej oszuści wykorzystują wizerunek aplikacji mObywatel. Rozsyłają wiadomości SMS z nieprawdziwą informacją, że w skrzynce odbiorczej aplikacji czeka wiadomość. Link kieruje do strony, gdzie wyłudzane są dane bankowe" - ostrzega Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK.

Raport NASK o oszustwach

Kolejna kampania phishingowa została opisana w raporcie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) poświęconym cyberbezpieczeństwu.

Zespół CERT Polska, który monitoruje zagrożenia w cyberprzestrzeni, ostrzega, że w tej kampanii wykorzystywany jest wizerunek aplikacji mobilnej mObywatel.

Eksperci tłumaczą, że oszuści rozsyłają wiadomości SMS z informacją, że w "skrzynce odbiorczej mObywatel czeka wiadomość".

Mechanizm oszustwa 

"Link załączony do wiadomości kieruje do domeny obywatel[.]cloud, na której - pod pozorem zalogowania do aplikacji - wyłudzane są dane dostępu do bankowości elektronicznej. Pozyskane w ten sposób informacje mogą następnie zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy przechowywanych na koncie bankowym ofiary" - wyjaśnia i ostrzega NASK.

Wszelkie podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości mailowe można zgłaszać ekspertom, przesyłając je na numer 799 448 084, wypełniając formularz na stronie incydent.cert.pl lub wysyłając e-mail na adres cert@cert.pl.

Zobacz na TVP Info: Oszustwo „na zlecenie zabójstwa”. Nowy, radykalny sposób wyłudzania pieniędzy

Czytaj także:

PAP/kg

Zobacz także

Zobacz także