more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS podkreśla znaczenie referendum: z punktu widzenia interesu Polski i Polaków powinno się odbyć

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 22:15
- Z punktu widzenia Polski i Polaków, ich interesu oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa, to referendum 15 października powinno się odbyć. Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że referendum jest formą decyzji demokratycznej, w jakimś sensie tą najwyższą formą - powiedział w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński: z punktu widzenia interesu Polaków referendum powinno się odbyć
Prezes PiS Jarosław Kaczyński: z punktu widzenia interesu Polaków referendum powinno się odbyćFoto: PAP/Zbigniew Meissner, Shutterstock/Dziurek

Jarosław Kaczyński został zapytany w poniedziałek w TVP Info o sierpniową wypowiedź lidera PO Donalda Tuska, który ogłosił publicznie, że unieważnia referendum, które odbędzie się 15 października w dniu wyborów parlamentarnych.

Pierwsze z pytań referendalnych brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

- Uroczyście przed wami unieważniam to referendum. To referendum jest nieważne w najgłębszym i najszerszym tego słowa znaczeniu. Niektórzy udają, że jest to gra polityczna, a PiS robi sobie kampanię za państwowe pieniądze - powiedział Tusk po posiedzeniu Rady Krajowej PO. Zaznaczał, że kwestie, których dotyczą pytania, nie są obecnie sporne.

Czytaj więcej na i.pl: To liczba hańby Donalda Tuska. Prawo i Sprawiedliwość opublikowało najnowszy spot dotyczący wieku emerytalnego

Referendum. 4 razy "NIE"

Jarosław Kaczyński w odpowiedzi przypomniał, że "zapewniano, iż na pewno nie będzie podniesienia wieku emerytalnego, a on został podniesiony". - Sądzę, że ten jeden przykład wystarczy za wiele innych. Po prostu mówią nieprawdę. Od chwili powstania tej formacji zasadą jest to, by nie mówić prawdy, nie rozmawiać z obywatelami, tylko stosować różnego rodzaju chwyty socjotechniczne. Krótko mówiąc: nie demokracja, tylko manipulacja - powiedział prezes PiS odnosząc się do działań Platformy Obywatelskiej.

Pytany, czy opozycja boi się referendum, Jarosław Kaczyński ocenił, że "tu rzeczywiście są jakieś obawy". - Obawy związane z tym, że tak naprawdę mają zamiar zrobić coś dokładnie odwrotnego, no i że po referendum to jednak będzie trudniejsze, niż bez tego referendum - wskazał prezes PiS.

Posłuchaj
00:17 12583064_1.mp3 Jarosław Kaczyński o referendum (IAR)

- Wydaje mi się, że referendum przyniesie wynik jednoznaczny, to znaczy cztery razy "NIE", więc lepiej z ich punktu widzenia, żeby tak nie było - dodał odnosząc się do opozycji.

Jednocześnie podkreślił jednak, że "z punktu widzenia Polski i Polaków, ich interesu, ich bezpieczeństwa szeroko rozumianego, to referendum powinno się odbyć". - Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że referendum jest formą decyzji demokratycznej, w jakimś sensie tą najwyższą formą, bo wtedy obywatele wypowiadają się w ważnych sprawach bezpośrednio - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Zobacz także:

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także