Migranci wciąż napierają na polską granicę. SG pokazała wideo z próby zniszczenia bariery

2023-10-04, 16:16

Migranci wciąż napierają na polską granicę. SG pokazała wideo z próby zniszczenia bariery
Minionej doby kolejne osoby usiłowały sforsować zaporę na granicy polsko-białoruskiej. Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

25 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Syrii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w środę rano Straż Graniczna.

Straż Graniczna poinformowała na platformie X, że wśród cudzoziemców próbujących przedostać się do Polski, 23 osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś. "Zatrzymano dwóch obywateli Syrii" - dodała SG.

Zdarzenia miały miejsce - jak podaje SG - w okolicach Białowieży i Mielnika.

Próba zniszczenia bariery

SG do informacji zamieściła też krótki filmik przedstawiający jak nieznana osoba znajdująca się po białoruskiej stronie, próbuje zniszczyć concertinę znajdującą się na stalowym płocie na granicy. Wycofuje się na widok polskich patroli.

Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., zaś we wrześniu - niespełna 1,1 tys.

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Zapory na granicy

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

Zobacz także w tvp.info: Nowy spot PiS. Morawiecki: Dziś partia Tuska przepycha w PE pakt migracyjny

Czytaj wiecej:

Rzecznik podlaskiej SG: zapora skutecznie redukuje nielegalną migrację. "Niezwykle ważne i potrzebne narzędzie"

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej