Rozpoczyna się sezon grzewczy. "Uwaga na niewidzialnego zabójcę"
Tlenek węgla czyli inaczej czad, to "niewidzialny zabójca", który atakuje w sezonie zimowym, w domach z wadliwą instalacją grzewczą. U progu chłodniejszych dni strażacy przypominają o zasadach bezpiecznego ogrzewania naszych mieszkań.
2023-10-17, 14:41
Są już pierwsze ofiary tlenku węgla - rozpoczął się sezon grzewczy i straż pożarna przypomina o zasadach bezpiecznego ogrzewania domów.
- Niestety, jest jedna ofiara śmiertelna czadu, czyli gazu, którego nie widać, nie czuć - powiedział rzecznik prasowy komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, brygadier Karol Kierzkowski.
Jak wyjaśniają strażacy już dziś można podjąć kroki, które zapobiegną tragedii. - To co możemy zrobić już teraz to przegląd instalacji oraz sprawdzić drożność przewodów wentylacyjnych. Jeżeli palimy w piecu to obowiązkowo cztery razy w roku musimy przeczyścić przewody kominowe, by się nie zapaliły sadze i nie pękł komin. W przypadku bowiem nieszczelności cały dym, sadza i czad dostają się do pomieszczeń - dodał Kierzkowski.
Posłuchaj
REKLAMA
Objawy zatrucia tlenkiem węgla mogą przypominać przeziębienie
Przedstawiciele straży pożarnej przypominają, że należy także sprawdzić szczelność instalacji gazowej. Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla mogą przypominać przeziębienie. - Zauważmy takie charakterystyczne symptomy: bóle głowy, nudności, senność czy wymioty. Dlatego mogą być mylone z objawami przeziębienia. Bierzemy środki przeciwbólowe, a okazuje się, że to jest czad - wskazuje rzecznik PSP.
Jak mówi warto zamontować w domu czujnik tlenku węgla. Takie urządzenie to koszt około stu złotych, ale może działać do dziesięciu lat. W tym miesiącu strażacy interweniowali 80 razy w związku z emisją tlenku węgla.
Posłuchaj
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kilkanaście jednostek straży pożarnej opanowało ogień
- Strażacy otrzymają kolejne podwyżki. Szef MSWiA: dzięki wam Polacy czują się bezpiecznie
IAR/łs
REKLAMA