Konsultacje prezydenta z partiami. Dziś pierwsze rozmowy o przyszłym rządzie
We wtorek o godzinie 12.00 prezydent Andrzej Duda rozpocznie dwudniowe konsultacje z partiami politycznymi w sprawie utworzenia nowego rządu po wyborach. Na początku odbędą się rozmowy głowy państwa z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, a o 14.00 - Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja zostały zaproszone na środę.
2023-10-24, 06:00
Prezydent - jak zapowiedział - będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę oraz obronność, o potencjalnych kandydatów na premiera, a także o to czy - ich zdaniem - dysponują większością, która pozwalałaby im na przeforsowanie swojego kandydata na szefa rządu.
Prezydent zaznaczył, że liczy, iż konsultacje będą przebiegać spokojnie. Wskazał, że jesteśmy dziś "w bardzo dobrym czasie konstytucyjnym" i nie widzi powodu, by przerywać obecną, trwającą do połowy listopada, kadencję Sejmu.
Andrzej Duda podkreślił też, że jeśli nowy rząd będzie chciał odejść od dotychczasowej polityki w zakresie inwestycji, budowania bezpieczeństwa Polski, czy obronności, to "na pewno będzie wchodził w dyskusję". Zapewnił jednocześnie, że nie pozwoli na likwidację świadczeń społecznych.
Prezydent spotyka się z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych
PiS na spotkaniu z prezydentem będą reprezentować: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Kandydatem PiS na premiera jest Mateusz Morawiecki.
- Naturalnym kandydatem na premiera jest Mateusz Morawiecki. Tutaj nie może być w tej chwili jakichś zmian - podkreślił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wskazał, że w Polsce mamy zwyczaj, że prezydent powierza misję stworzenia rządu partii, która zdobyła w wyborach najwięcej mandatów.
REKLAMA
Przedstawicielem KO na spotkaniu z prezydentem będzie szef PO Donald Tusk. To ona ma być kandydatem na premiera komitetów opozycyjnych.
Spotkania z prezydentem będą kontynuowane w środę - tego dnia Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe - Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11.00), KW Nowa Lewica (godz. 13.00) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15.00).
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.
Opozycja wyda oświadczenie
Przed rozpoczęciem konsultacji we wtorek liderzy KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy zapowiedzieli spotkanie, po którym mają wydać wspólne oświadczenie, w którym zamierzają zapewnić o gotowości do stworzenia przyszłego rządu, którego premierem byłby Donald Tusk. Ponadto - choć to jeszcze nie jest pewne - mogą poinformować ilu będzie wicepremierów, oraz których ugrupowań przedstawiciele obejmą funkcje marszałka Sejmu i Senatu w nowym parlamencie.
REKLAMA
Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko informował w poniedziałek w Radiu Zet, że do wspólnego oświadczenia trzech ugrupowań ma dojść wstępnie dziś o godz. 10.00. Jak dodał, powiedzą "o gotowości trzech ugrupowań opozycji demokratycznej, żeby wspólnie pracować nad umową koalicyjną i nad tworzeniem przyszłego rządu, którego premierem - w sposób naturalny - będzie Donald Tusk".
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył po poniedziałkowych obradach Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, że jego ugrupowanie chce współtworzyć koalicję rządową z Koalicją Obywatelską, Lewicą, Polską 2050 i samorządowcami. - Wspólnie będziemy komunikować o tym, kto jest naszym kandydatem na premiera, wicepremiera, marszałka Senatu i marszałka Sejmu, bo to jeszcze nie jest uzgodnione - dodał.
- Opozycja mówi o dziurze budżetowej. Sasin: budowanie kłamstwa, by wycofać się z naszych programów
- Konsultacje u prezydenta. Przydacz: komitety zaproszono w kolejności zgodnej z wynikami wyborów
Posłuchaj
IAR/PAP/jmo/fc
REKLAMA
REKLAMA